Encyklopedia


W naszej Encyklopedii znajdziesz wszystkie hasła zwązane z odżywianiem się, prowadzeniem zdrowego stylu życia, ćwiczeniami i motywacją

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż

Acesulfam K (E-950)

Słodzik otrzymywany w sposób sztuczny. Słodycz, którą dostarcza jest ok. dwieście razy silniejsza niż słodycz cukru.

Aerobic

System treningu opartego na intensywnej wymianie tlenowej. Wszystkie formy ruchu, podczas których zwiększa się wymiana tlenowa w organizmie nazywamy aerobowymi

Agrest

Owoc z rodziny agrestowatych, rosnący na kolczastych krzewach, zależnie od odmiany koloru czerwonego, żółtego, białego bądź zielonego. Owoc ten jest dobrym źródłem magnezu, witaminy C, błonnika oraz wapnia.

Aikido

Aikido to najbardziej widowiskowa, ale równocześnie jedna z najtrudniejszych sztuk walki. Powstała w XIX w. w Japonii, a największy wpływ na nią miała sztuka walki japońskim mieczem, kataną. W aikido przeważają techniki mające na celu obronę, a nie atak.

Aktywność fizyczna

Jest to dowolna forma ruchu – ćwiczeń fizycznych – potrzebna do rozwoju i zachowania zdrowia każdego człowieka. Prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych i metabolicznych uwarunkowany jest koniecznością zapewnienia organizmowi człowieka optymalnej lub przynajmniej minimalnej ilości ruchu.

1 2 3 4