Encyklopedia


W naszej Encyklopedii znajdziesz wszystkie hasła zwązane z odżywianiem się, prowadzeniem zdrowego stylu życia, ćwiczeniami i motywacją

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż

Zakwasy

Zespół opóźnionego bólu mięśniowego – ból mięśni pojawiający się 24-72 godzin po intensywnym wysiłku. Ustępuje po 5–7 dniach. „Zakwasy” kojarzone są błędnie z występowaniem kwasu mlekowego w mięśniach. W istocie kwas mlekowy zostaje wypłukany z tkanki mięśniowej przez przepływająca krew już w 1-2 godziny po intensywnym wysiłku i jest zużywany przez wątrobę do różnych procesów, zatem kwas mlekowy po wysiłku nie zalega w mięśniach.

Zaparcia

Utrudniona i nieregularna defekacja. Zaparcia często wynikają z zaburzeń czynnościowych jelita grubego. Najczęstszą przyczyną jest lekceważenie uczucia parcia co powoduje zaburzenie odruchu defekacyjnego.

Zapotrzebowanie energetyczne

Niezbędna dla procesów życiowych dawka energii, zależna od całkowitej przemiany materii oraz intensywności wysiłku fizycznego. Energia pobierana jest przez organizm z dostarczanego mu pożywienia.

Zarodki pszenne

Ziarna pszenicy we wczesnej fazie rozwoju. Bogate źródło mikroelementów, witamin i składników odżywczych. Zarodki, w porównaniu do czystej mąki zawierają od kilku do kilkudziesięciu razy więcej witamin w tej samej ilości produktu.

Zawał serca

Niedokrwienie mięśnia sercowego spowodowane niedrożnością tętnicy wieńcowej. Inna nazwa to zawał mięśnia sercowego lub atak serca.

1 2 ... 10