Dlaczego warto?


Dużo się mówi o zaletach stosowania odpowiedniej i zdrowej diety - my również robimy to w naszym serwisie. Jednak wciąż za mało informacji o tym, co się może wydarzyć, jeśli ZANIEDBASZ swoją wagę i zapomnisz, że o swój organizm trzeba po prostu dbać. Bo to nie jest perpetuum mobile. Oto lista najpowszechniej występujących chorób i schorzeń, które mają bardzo duży związek z nadwagą i otyłością. Niestety, nie jest to krótka lista...

Pamiętaj, że zmniejszenie wagi ciała spowoduje redukuje w znacznym stopniu ryzyko powstania tych chorób.

  • Nadciśnienie tętnicze
  • Cukrzyca typu II
  • Miażdżyca
  • Choroba niedokrwienna sierca (choroba wieńcowa)
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów
  • Choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego
  • Nowotwory
  • Powikłania ciąży
  • Udar mózgowy
  • Niewydolność serca
  • Hiperlipidenia
  • Zaburzenia hormonalne i ryzyko zaburzeń płodności
  • Zaburzenia oddychania
  • Żylaki nóg
  • Nietolerancja stresu
Nadciśnienie tętnicze to przewlekła choroba, która charakteryzuje się okresowo lub stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Może doprowadzić do uszkodzenia nerek czy zawału serca.
Nadciśnienie tętnicze
Według statystyk aż 80% osób, które cierpią na cukrzycę typu II, jest otyłych. Chorobie sprzyja nadmiar tłuszczu w jamie brzusznej - dzięki temu powstaje oporność tkanek na insulinę.
Cukrzyca typu II
Polega na zaburzeniu równowagi w organizmie między zapotrzebowaniem komórek mięśnia sercowego na tlen i substancje odżywcze a możliwością ich dostarczenia. Może prowadzić do dusznicy lub zawału serca.
Choroba niedokrwienna serca
Choroba wieńcowa
W związku z nadmiernym obciążeniem spowodowanym otyłością dochodzi do stanów zapalnych stawów, kończyn dolnych oraz kręgosłupa, co prowadzi do odczuwania większego bólu w tych okolicach.
Choroba zwyrodnienionwa stawów
Chodzi głównie o nowotwory macicy, jelita grubego, prostaty i wielu innych. Wykazano, że u osób otyłych dużo częściej dochodzi do występowania tych schorzeń niż u osób z  prawidłową masą ciała.
Nowotwory
Kobiety otyłe mają częściej problemy związane z donoszeniem ciąży. Chodzi głównie o wady cewy nerwowej, cukrzycę ciężarnych, przedwczesne porody oraz toksemię, nadciśnienie i umieralność okołoporodową.
Powikłania ciąży
Stan, w którym zostaje upośledzona zdolność do zapewnienia wystarczającego przepływu krwi w organizmie. U osób otyłych ryzyko wystąpienia jest dwukrotnie większe niż u tych z prawidłową masą ciała.
Niewydolność serca
Jest to choroba objawiająca się podwyższonym poziomem lipidów (cholesterolu i trójglicerydów) w surowicy krwi. Hiperlipidemia nie daje żadnych objawów dopóki nie rozwiną się choroby układu krążenia.
Hiperlipidemia
Otyłość może prowadzić do zespołu bezdechu podczas snu, zwłaszcza u mężczyzn. Może to z kolei prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz zaburzeń rytmu serca.
Zaburzenia oddychania
U osób otyłych mamy do czynienia z gorszymi warunkami odpływu krwi z nóg. Prowadzi to w prostej drodze do nadmiernego wypełniania żył krwią i żylaków.
Żylaki nóg
Choroba, która polega na zmianach zwyrodnieniowych w tętnicach - głównie w aorcie, tętnicach mózgowych i wieńcowych. Może prowadzić do niedokrwienia serca i mózgu, udaru lub nawet zmian psychicznych.
Miażdżyca
Badania potwierdzają, że nadmierna masa ciała w znacznym stopniu zwiększa ryzyko powstania zaburzeń płodności. Zakłóceniu może również ulec praca jajników lub jakość spermy.
Zaburzenia hormonalne
i ryzyko zaburzeń płodności
Występują 6 razy częściej u osób otyłych niż u szczupłych - mogą prowadzić do kamicy pęcherzyka żółciowego. Nadmiar tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej prowadzi do stłuszczenia wątroby.
Choroby wątroby
i pęcherzyka żółciowego
Tu chyba nie trzeba niczego uzasadniać. Masz zbędne kilogramy? Źle się z tym czujesz? Serdecznie zapraszamy. Na pewno Ci pomożemy.
Nietolerancja stresu
To zespół objawów związanych z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Ryzyko jego wystąpienia jest u osób otyłych dwukrotnie większe niż u osób z prawidłową masą ciała.
Udar mózgowy