Encyklopedia


W naszej Encyklopedii znajdziesz wszystkie hasła zwązane z odżywianiem się, prowadzeniem zdrowego stylu życia, ćwiczeniami i motywacją

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż

Imbir

Korzeń imbiru to roślina o dość ostrym smaku, stosowana w zasadzie uniwersalnie do mięs, warzyw czy makaronów. Posiada szeroką gamę właściwości zdrowotnych miedzy innymi działa rozgrzewająco, stosuje się ją na kaszel a także w celu obniżenia gorączki. Działa pobudzająco na umysł.

Indeks glikemiczny (IG)

Poziom glukozy we krwi po spożyciu produktu a także szybkość narastania poziomu glukozy. Badane produkty są porównywane pod względem wyniku uzyskanego przez czysta glukozę.

Insanity

Rozplanowany na 60 dni intensywny trening interwałowy (czyli trening, podczas którego przeplatamy ze sobą wysiłek maksymalny z bardzo krótką przerwą na odpoczynek). Składa się z trzech etapów. Pierwszy etap trwa cztery tygodnie i jest przygotowaniem organizmu do prawdziwego wyzwania, czyli treningu w szóstym–ósmym tygodniu. Po czterech tygodniach następuje drugi etap, trwający tylko tydzień – regeneracja. Po nim przechodzimy do najcięższego, trzeciego etapu.

Insulina

Hormon, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie glukozy w glikogen. Insulina jest wytwarzana przez trzustkę, zachwianie tego procesu sprzyja wystąpieniu cukrzycy.

Inulina

Usprawnia rozwój oraz działanie przewodu pokarmowego, wspomaga florę jelitową. Stosowana często jako probiotyk substancja pochodzenia roślinnego.

1