Jak przebiega zmiana?

Każda dieta wymaga od nas zmiany nawyków żywieniowych. Każda zmiana zachowań przebiega w tej samej sekwencji. Popatrz na nią i przekonaj się, w której fazie jesteś i co jeszcze musisz zrobić, aby osiągnąć zamierzony cel.

 

Oto podstawowe fazy zmiany zachowań:

  • Przed zmianą – faza prekontemplacyjna. Wówczas jeszcze nie jesteśmy gotowi na zmianę. Widzimy negatywne skutki obecnych zachowań, ale zmiana jeszcze nas nie dotyczy. Odkładamy coś na później. Brakuje nam motywacji.
  • Rozważanie zmiany. W tej fazie zaczynamy zastanawiać się nad zyskami i stratami związanymi ze zmianą. Rozważamy wszystkie plusy i minusy i zaczynamy poszukiwać rozwiązań.
  • Przygotowanie do zmiany. Tutaj zapada decyzja o konieczności zmiany. Mamy dość dużą motywację, jednak niezbędne jest jej ciągłe wzmacnianie oraz wsparcie. W tej fazie również wyznaczamy sobie konkretny cel i planujemy działania, które nas do niego doprowadzą.
  • Działanie. Podjęliśmy już decyzję, zaplanowaliśmy i działamy, zaczynamy wprowadzać zmiany w życie, zmieniamy swoje nawyki. Dlatego tak ważne są wcześniejsze etapy, gdyż dużą częścią sukcesu jest dobre przygotowanie planu zmiany.
  • Utrzymywanie zmiany. W tej fazie osiągnęliśmy już cel. Musimy jednak dbać o to, aby utrzymać sukces. Tutaj bardzo ważne jest wzmacnianie motywacji, gdyż po osiągnięciu zamierzonego celu może nam ona nieco osłabnąć.

Fazy te można śmiało przełożyć na zmianę trybu życia. Ważne jest ich poznanie, bowiem każda z nich wymaga od nas innego rodzaju pracy i zaangażowania, a więc poziomu motywacji.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >