Jak być autorytetem dla dziecka?

Autorytet jest narzędziem, które bardzo silnie oddziałuje na innych, szczególnie na nasze dzieci. O wiele lepiej wychowuje się dzieciaki, jeśli jesteśmy dla nich autorytetem. Niestety, to nie takie proste.

Wybierz najlepszy pakiet dietetyczny

 

Przede wszystkim musimy spełniać podstawowe zasady:

  • Autorytet musi być autentyczny. Nie możemy wymagać od dzieci posłuszeństwa tylko dlatego, że tak ma być. Musimy dawać im dobry przykład przez codzienne działania.
  • Szczerość jest bardzo istotna – staraj się odpowiadać dziecku na wszystkie pytania zgodnie ze swoją wiedzą, nie unikaj pytań trudnych.
  • Nasze przekazy muszą być spójne – jeśli uczymy dziecko dbałości o porządek, sami nie możemy być bałaganiarzami, jeśli chcemy, aby nas słuchało, słuchajmy innych członków rodziny i jego.
  • Pokazujmy swoje emocje – dziecko musi widzieć, że cieszysz się, jak zadaje Ci pytania, jak do Ciebie przychodzi. Musi jednak zrozumieć, że czujesz czasami smutek, złość i inne emocje, które nie zawsze są miłe. To jednak uczy je, że jesteś człowiekiem z krwi i kości i zmierzasz się z emocjami, jak każdy. To buduje zaufanie i wspiera szczerość w kontakcie.
  • Pamiętajmy o bardzo ważnej zasadzie, że nie damy rady być autorytetem w każdej dziedzinie. Dziecko pyta o wiele różnych spraw, nie na wszystkie znamy odpowiedzi. Jesteśmy kompetentni jedynie w pewnych zakresach i to bardzo dobrze. Nie ma w tym nic złego, że nie wiemy wszystkiego i nie należy się z tym ukrywać przy dziecku.

Stosując się do tych zasad, ale przede wszystkim będąc wyrozumiałym, autentycznym i szczerym rodzicem, masz duże szanse na bycie autorytetem dla swojego dziecka.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >