Coś przyjemnego - o dużej wartości odpoczynku podczas diety

Wiemy, że odpoczynek jest ważny. Niestety, często o nim zapominamy, gonimy za pracą, nie mamy na nic czasu, a już szczególnie na odpoczywanie. Poza tym pojawia się myśl, że nie powinniśmy odpoczywać, przecież musimy być stale aktywni, szczególnie podczas zmiany trybu życia. Nic bardziej mylnego. Odpoczynek jest bardzo istotny, a wręcz konieczny podczas diety.

Dlaczego?

Przede wszystkim relaks jest nam niezbędny do życia. Pozwala zachować odpowiednią higienę psychiczną i fizyczną. Bez niego nie możemy normalnie funkcjonować przez dłuższy czas. Zauważmy, że z przepracowania można się poważnie rozchorować. W gabinetach psychoterapeutów bardzo często spotykamy ludzi, którzy nie umieją odpoczywać. Jeśli dołożymy do tego dietę, czyli często dodatkowe osłabienie organizmu, możemy wyobrazić sobie, jak niekorzystnie wpłynie na nas brak odpoczynku. Relaks pozwala bowiem zregenerować siły i poprawia nastrój. Są to dwa niezbędne czynniki do skutecznego odchudzania. Trzeba mieć siły, aby podejmować trudny zmiany trybu życia, i nie jest to możliwe bez zachowania dobrego nastroju.

Wiemy już, że odpoczynek jest bardzo ważny. Ale jak odpoczywać, aby dobrze się zrelaksować?

Przede wszystkim nauczmy się planować. W natłoku obowiązków czasami trudno jest znaleźć czas dla siebie. Dlatego ważne jest, aby zaplanować dzień tak, żeby w naszym planie znalazło się chociaż 30 minut tylko dla nas. To, jak je spędzimy, jest kwestią indywidualną, każdy odpoczywa w inny sposób. Niezmiernie istotne jest jednak to, aby znaleźć ulubione czynności, które powodują, że wypoczywamy. Zastanówmy się, co nas odpręża. Może będzie to dobra książka, ćwiczenia relaksacyjne, muzyka… Im więcej takich czynności znajdziemy, tym lepiej. Wówczas możemy korzystać z nich wymiennie. Pamiętajmy jednak, że planowanie odpoczynku jest tak samo ważne jak planowanie posiłków czy aktywności fizycznych podczas diety.

Jeśli czujemy, że nie radzimy sobie sami, że nie umiemy odpoczywać, że mimo planowania nie wychodzi nam relaks, skorzystajmy z porady specjalisty. Psycholog czy psychoterapeuta wprowadzi nas w stan relaksacji i nauczy odpowiednich technik, z których będziemy mogli korzystać w domu. Może się okazać, że z jakiegoś powodu nie umiemy odpocząć. Nie bagatelizujmy tego problemu, ponieważ może on być przyczyną depresji, nerwic oraz innych niebezpiecznych zaburzeń, a brak odpoczynku nie służy niczemu dobremu, a już z pewnością nie pomaga w diecie. Zróbmy więc coś dobrego dla siebie i zaplanujmy 30 minut odpoczynku dziennie.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: odpoczynek