Wiemy, że to, w jaki sposób o czymś myślimy, ma duży wpływ na nasze wybory. Wszędzie słyszymy, że dzięki pozytywnemu myśleniu łatwiej osiągamy zadowalające rezultaty.
Są jednak tacy, którzy z góry zakładają, że coś jest dla nich zbyt trudne i na pewno się nie uda. Czy takie myślenie jest pomocne? Czy powoduje, że łatwiej osiągać pozytywne wyniki? Nie, ponieważ od razu przewidujemy porażkę i szybciej się poddajemy albo wcale nie zaczynamy walki o zmianę, bo sądzimy, że nasze próby i tak zakończą się klapą, więc po co ryzykować i w ogóle coś robić. To błąd!
Kolejnym elementem jest uważne rejestrowanie tego, co się z nami dzieje. Świadome podejmowanie decyzji powoduje, że znacznie łatwiej wytrwać w postanowieniu, gdyż możemy zauważyć wiele istotnych elementów – zarówno tych, które pomagają w procesie zmiany, jak i tych, które w nim przeszkadzają. To naprawdę ważne!
Co zrobić, aby nasze myślenie pozwalało nam schudnąć? Oto kilka rad, które ułatwią trudny proces zmiany:
- Przede wszystkim pomyśl o korzyściach, jakie może przynieść zmiana trybu życia. Wizualizacja, czyli wyobrażanie sobie końcowych efektów, bardzo pomaga wytrwać w niełatwym procesie odchudzania. Jeśli wyobrazisz sobie swój wygląd i samopoczucie po tym, gdy już zmienisz tryb życia, i poszukasz w tym pozytywów, znacznie łatwiej będzie ci dotrzymać złożonych samemu sobie obietnic.
- Świadomie zaplanuj zmianę i myśl o planie każdego dnia. Planuj posiłki i aktywność fizyczną. Zapisuj wszystko, ponieważ łatwiej będzie ci do tego wracać i konfrontować plany z rzeczywistością. Jednocześnie unikniesz wpadek żywieniowych, które zdarzają się często, jeśli nie jesz świadomie.
- Jedz powoli i myśl o tym, co spożywasz. Spróbuj delektować się każdym kęsem. Pamiętaj, że sygnał o sytości dociera do mózgu po około 15 minutach od posiłku, więc im dłużej będziesz myśleć podczas jedzenia, tym bardziej świadomie się nasycisz.
- Pamiętaj o jedzeniu na siedząco i bez dodatkowych bodźców. Nie oglądaj wówczas telewizji i nie czytaj, bo zapominasz o tym, co i ile jesz. Na początek pomocne będzie liczenie podczas gryzienia. Pokarm odpowiednio przygotowany do strawienia powinien zostać pogryziony około 30 razy. To ciekawostka, która pomaga się skoncentrować na samej czynności jedzenia. Nasz najczęstszy błąd polega na tym, że jemy w biegu, bezrefleksyjnie.
- Aby uniknąć niezdrowego jedzenia, myśl o tym, co masz w lodówce i co powinieneś kupić. Planuj posiłki na każdy dzień i nie rób zakupów, będąc głodny. Jeśli wiesz, że bardzo lubisz coś, co jest niewskazane podczas diety, pozbądź się tego z domu, aby cię nie kusiło.
- Nagradzaj się za każdy dzień przeżyty zgodnie z planem. Pamiętaj jednak, aby nagrodą nie było jedzenie. Na pewno znajdziesz inne przyjemności!
- Przygotuj się na ewentualne trudności. Jeśli założysz, że odchudzanie jest miłe i przyjemne, raczej trudno będzie ci wytrwać. Jeśli natomiast przewidzisz kłopoty, będziesz wcześniej wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. Pomocna okazuje się stała wizualizacja efektów, jakie możesz uzyskać. Możesz też spisać na kartce korzyści płynące ze zmiany trybu życia. Patrz na tę listę za każdym razem, gdy najdzie cię ochota na coś niezgodnego z twoją dietą. Pozwoli to również na walkę z myślami, które sabotują twoją decyzję.
- Wyznacz sobie realny cel i nie zapominaj o nim. Ciągle monitoruj swoje postępy. Pomocny będzie dziennik odchudzania. Pozwoli na realne przyglądanie się podjętym działaniom.
Powyższe zasady pozwalają bardziej świadomie podejść do procesu odchudzania i wytrwać w podjętych postanowieniach. Życzę ci, abyś umiał się do nich zastosować, bo wtedy sukces masz w kieszeni!
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >