Ja wciąż nie chudnę!!!

Jakie błędy popełniamy podczas zmiany trybu życia?

Odchudzamy się, próbujemy zmieniać nasze przyzwyczajenia, ćwiczymy, ale… upragnionych efektów ciągle nie widać.

Aby z powodu braku upragnionych efektów się nie poddać, przyjrzyjmy się, jakie błędy możemy popełniać.

Najgorszą sprawą chyba dla wszystkich stosujących diety jest efekt jo-jo. Odchudzamy się, rezygnujemy z wielu przyjemności i okazuje się, że wcale nie osiągamy efektu na dłużej. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta – najprawdopodobniej traktujemy dietę jako stan tymczasowy, aby osiągnąć pożądany efekt. Tak się nie da. Należałoby zmienić całkowicie nawyki żywieniowe. Nie ograniczać jedzenia do minimum, ale podejść do diety jako naszego trybu życia. Starajmy się jeść zdrowo, zwracać uwagę na to, co jemy, po prostu polubić zdrowe jedzenie. Pamiętajmy o tym, aby planować zbilansowane posiłki. Nie możemy rezygnować z żadnego składnika. Nasze posiłki powinny zawierać i białko, i węglowodany, i tłuszcze. Oczywiście, wszystko w odpowiednio dobranych proporcjach. Taki styl żywienia nie powoduje nudy, a nawet może być bardzo dla nas przyjemny.

Pamiętajmy o zbawiennym działaniu snu. Jeśli nie dosypiamy regularnie, nie mamy szans na zdrowie. Brak snu wywołuje stres, a ten może zaburzać gospodarkę hormonalną, która jest bardzo ważna, aby utrzymać odpowiedni dla nas metabolizm. Starajmy się spać przynajmniej 7 godzin na dobę. To znacznie zmniejszy poziom kortyzolu.

We wszystkim należy zachować umiar. Również w ćwiczeniach. Jeśli chcemy szybko osiągnąć efekt, ćwiczymy często za dużo, nie odpoczywamy. Wówczas nie osiągamy pożądanego efektu na dłużej, ponieważ nasz organizm jest zbyt wyczerpany i w końcu się poddaje. Jeśli nie dojadamy i jeszcze nie dosypiamy, nie mamy szans na posiadanie energii na dłużej. Pamiętajmy o odpoczynku. Jest on często tak samo potrzebny jak aktywność.

Umiar należy zachować również podczas planowania ilości pokarmu. Jeśli będziemy zbyt głodni, po dwóch-trzech dniach nasz metabolizm na tyle zwolni tempo, że przestaniemy chudnąć. Nie przekraczajmy znacznie dziennej dawki kalorii. Korzystajmy z dostępnych na stronie kalkulatorów, aby obliczyć niezbędne dla nas ilości.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest stres. Jeśli jesteśmy narażeni na silne jego działanie – czy to w pracy, czy w domu, czy też z powodu nadmiaru ćwiczeń – nie możemy czuć się dobrze. Kiedy jesteśmy pod wpływem stresu, w naszym organizmie zaczyna wydzielać się kortyzol – hormon stresu. Jego nadmiar sprzyja magazynowaniu tłuszczu, utrudnia jego spalanie i powoduje, że znacznie częściej sięgamy po niezdrowe jedzenie. Zadbajmy więc również o nasz stan psychiczny.

Aby utrzymać upragnioną wagę, powinniśmy stosować się do tych zasad. Najważniejsze to zachować umiar we wszystkim, zwracać uwagę na to, co jemy i w jakich ilościach. Planujmy nasze aktywności sportowe, ale również zwracajmy uwagę na to, ile ruszamy się w ciągu dnia. Może warto pójść spacerem do pracy albo wejść po schodach, nie zawsze korzystać z windy? Najważniejsze to uważnie obserwować swój organizm i starać się widzieć, co nam służy, a co powoduje, że czujemy się gorzej. Każdy przecież jest ekspertem od samego siebie.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >