SMART PLAN = sukces w odchudzaniu

Codziennie coś planujemy. Jednak jeśli chodzi o zmianę nawyków, konieczny jest większy wysiłek. Nawyki związane z jedzeniem i poziomem aktywności fizycznej są bardzo utrwalone i trudno je zmienić.

Dlatego, aby udało Ci się schudnąć tyle ile założyłaś, potrzebujesz niezbędnych do tego narzędzi. Po pierwsze, potrzebujesz dobrej diety. Po drugie, potrzebujesz regularnej aktywności. Ale nawet najlepiej rozpisana dieta odchudzająca i zatrudnienie najlepszego trenera osobistego nic nie da, jeśli nie będziesz mieć dobrego planu.

SMART PLAN jest:

S Prosty i konkretny (Simple i specific) – Aby schudnąć, musisz dokładnie wiedzieć, co robić: np. jeśli stwierdzisz, że trochę ograniczysz pieczywo i słodycze, to jest to na tyle niejasny plan, że na 90% przyniesie niepowodzenie. Natomiast jeśli określisz dokładnie – będę jeść 2 kromki chleba dziennie i 0 słodyczy, to szanse, że schudniesz wzrastają o 90%. Dlatego dobrze jest mieć rozpisaną dietę, żeby wiedzieć, ile, kiedy i czego zjeść. Jeśli nie wiesz, czy Twój plan jest wystarczająco prosty i konkretny, zapytaj dziecko. Jeśli zrozumie, co kiedy i jak masz robić, będzie to oznaczać, że Twój plan jest dobry.

M Mierzalny (Measurable) – Jeśli zamierzasz wykonać ćwiczenia czy dokonać zmiany wzorców jedzenia, kluczową kwestią jest, by umieć odpowiedzieć na pytanie typu "Jak dużo?" czy „Jak często?". Ktoś może postanowić, że „zacznie więcej chodzić", lecz jeśli nie wyjaśni, o ile więcej, prawdopodobnie w pierwszym tygodniu będzie chodzić dużo, a w drugim i następnych coraz mniej. Upewnij się, że nie masz wątpliwości co do ilości zmian w Twoich planach. Ustal konkretne dni i godziny ćwiczeń i codziennie kontroluj, czy zadanie zostało wykonane.

A Uzgodniony i możliwy do osiągnięcia (Agreed and achievable) – Gdy zaczyna się odchudzanie, motywacja jest ogromna i ma się ochotę wszystko robić na maxa. Wiele razy słyszałam, jak początkujące osoby snuły plany np. codziennie po pracy będę chodzić na fitness. Przez miesiąc to się udawało, a po miesiącu rezygnowały. Dlaczego? Dlatego, że w domu czekał np. mąż, któremu się nie podobało, że żona dzień w dzień wraca późno do domu. To jest tylko przykład. Ale jeśli chcesz, by plan był możliwy do utrzymania, to w czasie jego układania weź pod uwagę swoich bliskich i pracodawcę. Ustal z nim, na co i jak często możesz sobie pozwolić, zbadaj, na jakie ustępstwa są gotowi pójść dla Ciebie. Lepiej wprowadzić mniejsze zmiany, które będzie można utrzymać na stałe niż wystartować pełną parą i po miesiącu, dwóch wrócić do dawnego stylu życia ze względu na sprzeciw otoczenia.

R Realistyczny (Realistic) – To jeden z najważniejszych elementów dobrego planu. Musisz posiadać wewnętrzną pewność, że jesteś w stanie zrealizować ustalony plan. Lepiej zrealizować mniejszy plan, czuć satysfakcję i potem ustalić kolejny na więcej niż zacząć zbyt ambitnie, ponieść porażkę, zniechęcić się i wszystko rzucić w diabły. Dlatego ustal sobie taki plan, który jesteś w stanie wykonać. A potem systematycznie podnoś poprzeczkę.

T – Rozsądny czasowo (Timescalereasonable) – Są tu 2 elementy: 1) data rozpoczęcia realizacji planu, 2) data sprawdzenia wyników. Osoby, które przygotowują dobre plany, zawsze wyznaczają dokładne daty na oba te wydarzenia. Sprawdzanie jest niezbędne – jeśli odkryjesz, że łatwo osiągasz swój plan, możesz postanowić, by przejść do czegoś, co stanowi większe wyzwanie. Z drugiej strony, jeśli w ogóle realizacja nie idzie dobrze, wtedy musisz starać się dowiedzieć, co idzie źle. Sprawdzanie upewnia Cię, że nie będzie już na zawsze zmagał się ze złym planem.

Jeśli plan ma wszystkie te cechy, masz największe szanse na sukces.

Nie czekaj – już teraz rozpocznij planowanie!

Zatykaj uszy, gdy ktoś mówi Ci, że nie dasz rady! Wewnątrz Ciebie tkwi ogromna siła, która pomoże Ci się wspiąć na szczyt swoich marzeń. Wierz w siebie! Dbaj o siebie już teraz, bez odkładania ważnych rzeczy na jutro! Im większe wyzwanie, tym większa satysfakcja!

Do dzieła!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >