Ból kręgosłupa

Przewlekły ból kręgosłupa to zmora niemal 80% populacji. Jeżeli jesteś w gronie nielicznych osób, których ten problem nie dotyczy – uważaj, bo jeżeli nie będziesz odpowiednio dbać o swój kręgosłup, możesz szybko dołączyć do grona nieszczęśników.

Ból kręgosłupa to problem społeczny. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że za ból odpowiadają codzienne czynności wykonywane w nieprawidłowy sposób. Siedzący tryb życia, dotyczący większości z nas, wcale nie pomaga naszym plecom, a wręcz przyczynia się do jeszcze większych problemów.

Aby odpowiednio zadbać o kręgosłup, należy postawić nie tylko na ćwiczenia, ale również zwrócić uwagę na to, jak wykonujemy codzienne, domowe czynności takie jak np. sięganie po coś w dół, dźwiganie zakupów, siedzenie oraz spanie.

Jeżeli nie chcesz, aby dopadł Cię ból kręgosłupa przestrzegaj poniższych zasad:

- Nie pochylaj się, tylko kucaj - podnoszenie ciężkich przedmiotów to duży wysiłek dla kręgosłupa dlatego warto pamiętać przy tym o pewnych zasadach. W żadnym wypadku nie należy podnosić ciężarów pochylając się, lecz kucając, najlepiej z prostymi plecami. Gdy już złapiemy rzecz, którą chcemy podnieść, pamiętajmy o tym, aby trzymać ją blisko tułowia. W takiej pozycji bezpiecznie podniesiemy ciężar. W przypadku pochylania się i sięgania po przedmioty w kucki, nie istnieje ryzyko wypadnięcia dysku lub innej, bolesnej dolegliwości.

- Śpij wygodnie - przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim (najlepiej średnio twardym) materacu i wygodnej poduszce (może być np. taka, z jakiej korzystają kobiety w ciąży - długi rogal którego jeden koniec wkładamy między nogi a drugi pod głowę). Najlepszą pozycją do spania jest pozycja embrionalna.

- Siedź poprawnie – niestety, statystycznie najwięcej czasu w ciągu dnia spędzamy właśnie siedząc. Skoro jest to tak ważna czynność w naszym życiu, róbmy ją poprawnie. Zapomnij o półleżącej pozycji przed telewizorem lub przygarbionych plecach w za biurkiem. Najlepsza pozycja dla naszych pleców to pozycja wyprostowana. Podczas siedzenia, pośladki i górna część pleców powinny być dosunięte do oparcia, a łokcie oparte o biurko. Najlepiej, jeżeli do siedzenia zakupisz sobie poduszkę wypełnioną powietrzem lub po prostu przyniesiesz do pracy dużą piłkę gimnastyczną, która pomoże wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe. Najważniejszą jednak zasadą pracy siedzącej (zarówno w biurze jak i samochodzie) jest to, by minimum co godzinę robić przerwę na przeciąganie, spacer lub krótkie ćwiczenia. Jeżeli chcesz zobaczyć jakie ćwiczenia możesz wykonać w pracy, pobierz nasz bezpłatny poradnik: LINK https://potrafiszschudnac.pl/ebooki/cwiczenia-w-biurze/

- Dbaj o swoją wagę - częstą przyczyną problemów z kręgosłupem jest nadwaga. W końcu nasz stelaż, którym jest kręgosłup, musi udźwignąć wszystkie nasze kilogramy. Jeśli jest ich dużo więcej niż przewidziała to natura, stelaż odmawia posłuszeństwa. Aby dbać o plecy przestrzegaj zdrowej diety oraz ćwiczeń.

- Ćwicz regularnie - ćwiczenia są bardzo ważne, ale najlepiej, gdy wykonujemy je profilaktycznie, przed wystąpieniem problemu, niż w momencie, kiedy  plecy już bolą. Oto kilka prostych ćwiczeń, które możesz wykonać w domu:

1. 

2.

3. 

4. 

5. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >