Muzyka na co dzień
Muzyka jest obecna w wielu kategoriach naszego życia. Słuchamy jej w radiu stojąc w korku w drodze do pracy, bawimy się do niej na imprezach i spotkaniach ze znajomymi, słyszymy ją w centrach handlowych robiąc zakupy, ćwiczymy przy niej w clubie fitness, przy jej użyciu stwarzamy unikalny klimat na romantycznym wieczorze z ukochaną osobą, relaksujemy się słuchając jej wieczorem przed pójściem spać. Muzykę możesz wykorzystać również podczas treningów- biegu na bieżni, serii brzuszków czy jazdy na rowerze. Zmotywuje Cię ona do działania, narzuci tempo ćwiczeń, poprawi nastrój. To proste!
Muzyka a sport
Autorzy książki pt. „Inside Sport Psychology” twierdzą, iż odpowiednio dobrana muzyka słuchana podczas wysiłku fizycznego może podnieść wyniki sportowca nawet o 15%. Nie dziwi więc fakt, że co raz częściej na ulicach, ścieżkach biegowych, w siłowniach można zobaczyć osoby ćwiczące ze słuchawkami w uszach. Muzyka zarówno pozwala na oderwanie się od rzeczywistości i odwrócenie uwagi od wykonywanego wysiłku (nie skupiając się na zmęczeniu możesz więcej), pobudza, ale i wycisza. Wszystko zależy od tego, jaki gatunek muzyki wybierzesz i czy wybrane tempo będzie adekwatne do wykonywanej aktywności.
Jak to działa?
Przeprowadzono wiele badań na temat wpływu muzyki na tolerancję wysiłku fizycznego. Istnieją trzy najpopularniejsze hipotezy tego zjawiska wg badaczy North i Hargreaves:
- Muzyka może obniżać tętno, co w efekcie ma swój rezultat w większej wytrzymałości organizmu
- Oderwanie uwagi od zmęczenia i skupienie jej na słuchanym utworze muzycznym pozwala na lepszą tolerancję długotrwałego wysiłku
- Muzyka wynagradza podejmowany wysiłek, przez co zwiększa się motywacja
Dobór odpowiedniej muzyki
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć playlistę idealną:
- Rytm utworów powinien być zbliżony do rytmu wykonywanych przez Ciebie ćwiczeń. W przypadku intensywnych ćwiczeń aerobowych tempo powinno mieścić się w zakresie 125-140 uderzeń na minutę (tempo zbliżone do uderzeń serca podczas przeciętnego treningu).
- Na zakończenie treningu wybierz utwory o spokojniejszym charakterze, najlepiej takie, które pozwolą Ci się zrelaksować (np. podczas końcowego stretchingu).
- Nie bez znaczenia jest też tekst słuchanych utworów- w internecie znajdziesz wiele propozycji utworów, które zmotywują Cię do działania.
- Muzyka, która trafi na Twoją playlistę, musi być muzyką, której słuchanie sprawia Ci przyjemność! Jeśli więc nie jesteś fanką muzyki elektronicznej czy dubstepu, nie zmuszaj się i poszukaj czegoś dla siebie- wybór jest przeogromny.
Zanim przejdziesz do rzeczy…
Trening w słuchawkach świetnie motywuje do większego wysiłku, ale potrafi również odwrócić uwagę od otaczającego świata, przez co łatwiej o wypadek. Dlatego pamiętaj, by biegając, jeżdżąc na rolkach czy rowerze wybierać bezpieczne trasy, najlepiej takie, gdzie nie jeżdżą samochody. Odtwarzacz umieść w miejscu, które pozwoli Ci na swobodne zmienianie utworów, najlepiej na specjalnej opasce na ramieniu. Zadbaj o to, by był lekki i nie przeszkadzał w wysiłku. Jeśli muzyka zbytnio Cię rozprasza, zrezygnuj z jej słuchania i skup się na technice, pozwoli Ci to uniknąć kontuzji.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >