Jak organizować dzień, żeby znaleźć czas na aktywność fizyczną?

Skończył się okres wakacyjny, rozpoczęły się zajęcia dla studentów, szkoła dla uczniów, a w pracy powrócił niewakacyjny tryb. Jak, mimo dużej liczby obowiązków, zarówno tych szkolnych czy zawodowych, jak i domowych, znaleźć czas na ruch, czas dla siebie? Jedną z głównych wymówek czy problemów związanych z rozpoczęciem aktywności jest ta dotycząca braku wystarczającej ilości czasu. Czas na zmiany w organizacji, które pozwolą każdego dnia znaleźć choćby trzydzieści minut na ruch.

Wszystkim znane jest przysłowie, że kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje. Poranki stają się coraz trudniejsze, zazwyczaj jest jeszcze ciemno, temperatura spada, a zwiększa się ochota na jak najdłuższe pozostanie w łóżku. Postaraj się to zmienić. Zacznij dzień dwadzieścia minut wcześniej niż zazwyczaj, a 10 minut poświęć na poranny trening. W internecie możesz znaleźć treningi na poszczególne partie ciała trwające właśnie ok. 10. minut. Przygotowała je między innymi przez Mel B. Na naszej stronie również znajdziesz zestawy treningowe przygotowane przez Izę Tyszkę, które pozwolą Ci rozpocząć dzień z większą dawką energii. Poranny trening może zastąpić kawę i naładować Cię endorfinami na cały dzień. Z drugiej strony, dziesięciominutowy wysiłek nie wywoła u Ciebie uczucia zmęczenia, a pozwoli Ci się rozbudzić.

Planuj każdy swój dzień. Wszyscy mamy kalendarze w telefonach lub komputerach. Spróbuj prowadzić kalendarz papierowy z rozkładem godzin. Każdego wieczora staraj się zaplanować swój dzień, wyznaczając określoną ilość czasu na dane czynności. Zobacz, ile czasu możesz zaoszczędzić dzięki odpowiedniemu planowaniu i właśnie ten czas wykorzystaj na ćwiczenia. Twoje dziecko ma zajęcia dodatkowe, a Ty w tym czasie zazwyczaj czekasz czytając gazetę? – Spróbuj znaleźć w okolicy szkołę tańca albo fitness club. Podczas zajęć swojej pociechy możesz zadbać o siebie. Pracujesz za biurkiem? – Organizuj pracę tak, aby po godzinie pracy mieć dziesięć minut przerwy, którą wykorzystaj na gimnastykę albo krótki spacer (nawet po biurze!).

Wieczory zazwyczaj spędzasz ze swoim partnerem przed telewizorem? – Ćwicz podczas oglądania ulubionego serialu! Zobaczysz, że trening dzięki temu będzie wydawał się krótszy i mniej intensywny, a Ty będziesz czuć satysfakcję z wykonania go i przyjemność z oglądania serialu.

Codzienne porządki zabierają Ci dużo czasu ? – Sprzątaj i ćwicz jednocześnie. Wycierasz kurze? – Podejdź do półki i zrób po pięć wymachów na każdą nogę. Masz schody w domu? – Postaraj się wbiec po nich. Szukaj możliwości na aktywność podczas każdej codziennej czynności!

Jak widzisz, to, czy masz czas na ćwiczenia, zależy tylko od Ciebie i Twojej organizacji czasu. Kiedy będziesz prowadzić kalendarz i wyznaczysz sobie limity na wykonanie danej czynności, zobaczysz, jak wiele czasu możesz zaoszczędzić. Nie ma na co czekać. Od dzisiaj koniec z wymówkami i narzekaniem na brak czasu! Wszystko w Twoich rękach! :D

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >