To właśnie od samooceny zależy większość naszych wyborów. Jeżeli mamy ją obniżoną, trudno nam o siebie zadbać, odmawiać innym i być z siebie zadowolonym. Osoby z niską samooceną bardzo często charakteryzują się perfekcjonizmem i stale mają poczucie, że nie są dość dobre.
Samoocena wpływa również na nasze wybory żywieniowe. Możemy mieć nieprawdziwy obraz siebie, a od tego już blisko do takich zaburzeń odżywiania, jak anoreksja czy bulimia.
Naszą samoocenę ukształtowali przede wszystkim rodzice, a teraz – w dorosłym życiu – często borykamy się z niegatywnymi skutkami ich błędów wychowawczych. Osoby z domów pełnych ciepła i akceptacji z reguły mają wysoką samoocenę. Gorzej wygląda to u tych, którzy nie otrzymywali od rodziców należnego wsparcia.
Jak zatem wychowywać dzieci, by sprawić, aby w przyszłości miały dobry obraz samych siebie i wierzyły w swoje możliwości?
- Przede wszystkim pamiętajmy, że dziecko jest autonomiczną jednostką i powinno dokonywać samodzielnych wyborów. Nie wyręczajmy go w tym. Jedyne, co powinniśmy zrobić, to zapewnić mu warunki do eksperymentowania. Dziecku nie należy niczego narzucać, samo powinno umieć wybrać, co jest dla niego dobre, a co nie. Takie zachowanie rodzi poczucie bezpieczeństwa oraz wiary w siebie i swoje możliwości. Powoduje, że dziecko nie będzie czuło się bezwolne i bezsilne.
- Pozwalajmy dziecku na realizację swoich zainteresowań i nie każmy mu lubić tego, co nam się wydaje słuszne. Uczmy tym dziecko dokonywania wyborów w zgodzie ze sobą i brania za nie odpowiedzialności.
- Wspierajmy mocne strony dziecka.
- Uczmy dziecko, że istnieją nie tylko sukcesy, lecz także porażki. Za sukcesy nagradzajmy i chwalmy, a porażki starajmy się pokazać jako normalny element życia. Pozwoli to dziecku na wykształcenie przekonania, że porażka może być motorem do dalszego działania. Dzięki temu nie załamie się przy drobnym niepowodzeniu.
- Pamiętajmy, aby nie oceniać dziecka, ale odnosić się do jego zachowań. Mówmy zawsze o tym, co nam się podoba lub nie podoba w jego zachowaniu, a nie jakie jest dziecko.
- Ostatnia bardzo ważna – o ile nie najważniejsza – sprawa. Starajmy się jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem. Ono musi czuć, że zawsze zostanie wysłuchane i że może podzielić się z nami swoimi wątpliwościami, smutkami czy radościami. Takie zachowanie spowoduje, że dziecko wyuczy się, iż akceptujemy je takim, jakie jest.
Pamiętajmy o tym, jak ważna jest rozmowa oraz że to rodzina stanowi kluczowy element rozwoju samooceny, która później często determinuje nasze życiowe wybory.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >