Rzeczywistość a oczekiwania – Czy zawsze idą w parze?

Rozpoczynamy dietę, trzymamy się jej rygorystycznie i osiągamy efekt – chudniemy. Wydawałoby się, że jest to osiągnięcie zamierzonego celu. Jednak nie – okazuje się często, że zmiana wyglądu nie przyniosła nam wymarzonej zmiany w innych sferach naszego życia.

Pamiętajmy, że wygląd to nie wszystko i jeśli decydujemy się na jego zmianę, może warto pomyśleć również o zmianie wewnętrznej, która jest znacznie trudniejsza i wymaga od nas więcej wysiłku. Przed zmianą trybu życia, jeśli jesteśmy niezadowoleni ze swojego wyglądu, mamy na swój temat wyuczone negatywne przekonania. To właśnie w naszym wyglądzie upatrujemy porażek zawodowych czy też niepowodzeń w życiu prywatnym.

Wybierz najlepszy pakiet dietetyczny

My się zmieniamy zewnętrznie, a okazuje się, że inne, oczekiwane przez nas zmiany nie nadchodzą. Albo te, które się pojawiły, zupełnie nas zaskoczyły i nie byliśmy na nie przygotowani. Często sytuacje takie prowadzą do rozczarowania, a nawet frustracji.

Dzieje się tak, ponieważ zmiana wyglądu to nie wszystko. My nadal pozostajemy tą samą osobą, która z takich czy innych powodów nie umiała uwierzyć w siebie. Zmiana wyglądu nie działa automatycznie na naszą osobowość. Pojawiają się bardziej dostępne dla nas nowe role społeczne, które wcześniej pozostawały niedostępne. Można powiedzieć, że otyłość chroniła nas przed niektórymi innymi aspektami  życia. Po zmianie tej ochrony już nie ma, a lęk może pozostać. Wówczas należałoby uporać się i z nim, aby zmiana była pełna i aby nas cieszyła. Pomocne będzie tutaj zadanie sobie pytania o to, czym jest dla mnie otyłość, co dzięki niej mogę, a przed czym ona mnie chroni.

Odpowiedź na to pytanie może nie być łatwa, ponieważ z pewnością wynika z naszych wyuczonych schematów, które nie są tak uświadomione. Jednakże warto odpowiedzieć sobie na nie, ponieważ odpowiedź może stać się bodźcem do zmiany wewnętrznej, a ta jest już dużo bardziej trwała i satysfakcjonująca niż jedynie ta zewnętrzna.

Dodatkową korzyścią ze zmiany wewnętrznej jest również wzrost motywacji – jeśli bardziej wierzę w siebie, wierzę, że dam radę i wytrwam w postanowieniu. To bardzo ważne, ponieważ po zakończeniu diety musimy nadal uważać na zdrowe żywienie, motywacja jest nam bardzo potrzebna, aby nie było efektu jojo. Istotne jest samozaparcie i dyscyplina. Dlatego też odchudzanie może być jedynie bodźcem do zmiany w innych aspektach życia. Zmian tych nie da się, niestety, dokonać bez pracy własnej, aby nie było zbyt dużej rozbieżności między rzeczywistością a własnymi przekonaniami.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: dieta, motywacja