Kontroluj jedzenie

Jedzenie jest ważne, ale musimy mieć świadomość tego, co jemy, aby uniknąć błędów żywieniowych, szczególnie jeśli chcemy zadbać o siebie, mieć lepsze zdrowie i bardziej cieszyć się ze swojego wyglądu.

Co zrobić, aby uważniej kontrolować nasze nawyki żywieniowe?

  • Planuj swoje posiłki. Przed każdym dniem zaplanuj wszystko, co zamierzasz zjeść. Zrób to w podziale na posiłki większe (takie jak śniadanie, obiad i kolację) i mniejsze (drugie śniadanie, podwieczorek, ewentualne przekąski).
  • W ciągu dnia odznaczaj na liście zaplanowanych posiłków, co udało się zjeść, ile miało to wartości odżywczych i jak duży poziom głodu towarzyszył każdemu posiłkowi – może to być dowolna skala, może od 0 do 10.
  • Po zjedzeniu zaznaczaj koniecznie poziom sytości.
  • Zrób sobie rachunek sumienia: czy zjadłeś, bo byłeś głodny, czy może bezmyślnie sięgnąłeś po jakąś przekąskę? Zapisz to.
  • Pomyśl też o swoich emocjach, jakie towarzyszyły posiłkowi. Czy zjadłeś, bo byłeś zdenerwowany, czy może jedzenie było nagrodą, czy też po prostu zaspokojeniem głodu?

Te zasady pozwalają skoncentrować się na swoich nawykach, kontrolować jedzenie i mieć wpływ na to, co jemy. Zapisywanie gwarantuje sukces, ponieważ stanowi dowód. Nie pomijamy niczego. Poza tym możemy później do tego wrócić i zobaczyć, jakie błędy popełniamy i czy to, co jemy, jest dla nas dobre. Mało tego, będziemy mogli zobaczyć, jak czuliśmy się po zjedzeniu czegoś dla nas niezdrowego, czy zredukowało to jedynie chwilowo napięcie, czy tylko przysporzyło nam późniejszego niepokoju.

To bardzo ważne w przypadku chęci zmiany nawyków żywieniowych. Uczy nas kontroli, która później staje się już niepotrzebna, bo nawyki nam się zmienią, a my będziemy bardziej świadomi siebie. A więc – kartki i długopisy w dłoń i do dzieła!!!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >