Postanowienia noworoczne - jak w nich wytrwać

Sylwester kojarzy nam się z magicznym czasem. Oczekujemy, że kolejny rok będzie lepszy, wyjątkowy. Życzymy sobie tego i chcemy, aby nasze życzenia się spełniły.

Każdy z nas chociaż raz w życiu składał różnego rodzaju deklaracje noworoczne. Chcemy schudnąć, zmienić tryb życia, wyjść z toksycznego związku, zacząć naukę języka obcego, rzucić palenie... Te deklaracje można by mnożyć w nieskończoność.

Niestety, życie pokazuje, że trudno jest nam te obietnice spełnić. Dlaczego tak się dzieje, że pełni zapału 31 grudnia już 4 stycznia bilansujemy pierwsze porażki?

Odpowiedź jest bardzo prosta – do zmiany nie wystarczy data, nawet tak magiczna, jak zmiana roku ze Starego na Nowy. W naszej zmianie nie ma bowiem nic magicznego. Wszystko musimy sami wypracować i wcale nie trzeba czekać z decyzją do kolejnego momentu przełomowego. Mało tego – stawiając sobie celu na tak odległą datę (od nowego roku, od nowego miesiąca, od poniedziałku...) - niestety, nic nie osiągniemy. Po prostu zacznijmy zmianę od teraz. Właśnie wyznaczenie momentu wcale nie jest aż tak istotne. Najważniejsze jest to, dlaczego decydujemy się żyć inaczej, dlaczego chcemy tej zmiany.

Co zrobić aby wytrwać w postanowieniach?

Przede wszystkim zróbmy sobie bilans zysków i strat dotychczasowego życia. Można zrobić to na kartce. Spisujemy tam wszystkie za i przeciw – dlaczego chcę się zmieniać, jak mi się żyje z tym wyglądem, który mam, co osiągnę, jeśli go zmienię. Pooglądajmy sobie nasze wyobrażenia. Wówczas od razu będzie nam łatwiej rozpocząć zmianę. Będziemy pewni, że to nasza decyzja i jest ona dobra dla nas, a nie dla kogoś innego. Taka automotywacja jest bardzo ważna w realizacji planu. To my chcemy, na przykład, zacząć biegać czy też zmienić sposób żywienia, bo dzięki temu będziemy się lepiej czuli. To nasza decyzja, wynikająca z naszej potrzeby.

Kiedy już to wiemy, zacznijmy działanie. Jest już decyzja, teraz należy wypracować realny plan jej realizacji. Plan musi być konkretny i możliwy do realizacji, czyli musi zawierać nasz cel (na przykład konkretną liczbę kilogramów do zrzucenia) oraz sposób, w jaki chcemy to osiągnąć, a więc plan diet i ćwiczeń oraz zmiany nawyków. Jeśli mamy opracowane konkretne działania wiemy, jak możemy postępować i pozwala nam to łatwiej wytrwać w jasno narzuconych ramach. Musimy wiedzieć dokładnie i mieć wszystko zaplanowane.

Mając plan, możemy go już realizować. Pamiętajmy jednak, że mogą wydarzyć nam się odstępstwa od naszych założeń. Nie znaczy to jednak, że się nie udało. Po prostu zdarzyła się wpadka i tyle. Aby zmienić nawyk, potrzeba czasu, więc mimo małych porażek, nie zrażajmy się całkowicie, bo małymi krokami dojdziemy do celu. Liczy się wytrwałość. Można ją wzmacniać wizualizacjami efektów końcowych, jakie chcemy osiągnąć.

Jesteśmy na początku Nowego Roku, świeżo po zabawach sylwestrowych, planach, postanowieniach. Spróbujmy zastosować się do powyższych zasad i wytrwać tym razem w postanowieniach. Niech faktycznie postanowienia noworoczne okażą się magiczne :-)

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >