Pisaliśmy już wiele na temat nawyków żywieniowych. Czym jest więc nawyk i jak powstaje?
Warto to wiedzieć, żeby móc go zmieniać.
Nawyk jest czynnością, którą wykonujemy automatycznie, a więc bez udziału świadomości. Przykładem są tu nasze codzienne nawyki, takie jak np. mycie zębów czy też ubieranie się. Oczywiście, to nie jest tak, że nie jesteśmy świadomi, że to robimy, ale nie zastanawiamy się nad ich składowymi czynnościami. Po prostu myjemy zęby, nie zastanawiając się nad sensem tego czy nad tym, że akurat musimy nałożyć centymetr pasty, a nie więcej.
Dobrym przykładem jest tutaj również podjadanie. Podjadamy automatycznie, nie zastanawiamy się nad tym. Jest ono naszym nawykiem, jakże szkodliwym.
Pamiętajmy, że żaden z nawyków nie jest od początku automatyczny. Musieliśmy się go wcześniej wyuczyć. Proces ten mógł być świadomy – poprzez ćwiczenie danej czynności lub nieświadomy – poprzez uzyskiwanie nagrody za jej wykonanie. Przykładem świadomego wyuczania będzie jazda samochodem – na początku kontrolujemy każdą czynność, następnie ona się automatyzuje i podczas jazdy nasza uwaga często kierowana jest na zupełnie co innego niż sposób wykonywania manewrów. Natomiast podjadanie jest świetnym przykładem wyuczania nieświadomego – jedząc nagradzamy się chwilowo, poprawiamy sobie nastrój.
Jest to ważna informacja, ponieważ, skoro się czegoś nauczyliśmy, możemy się również tego oduczyć. Badacze twierdzą, że nabycie nawyku trwa średnio od jednego do trzech miesięcy. To w sumie nie tak dużo, a ile możemy zyskać…
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >