Jedzenie - nie umiem tego kontrolować ?

Czy aby na pewno tak jest, że nie mamy wpływu na to, co jemy i jak jemy?

Czy to nie zależy od nas, jak żyjemy?

Pewnie wielu z nas na początku odpowiada sobie na te pytania twierdząco.

Wracamy po całym dniu pracy i jesteśmy po prostu głodni, więc rzucamy się na lodówkę i jemy co popadnie. Cały dzień w pracy, to jak jeść zdrowo? - Nie mamy czasu na dodatkowe aktywności, każdy lubi podjadać podczas oglądania filmu.

Wybierz najlepszy pakiet dietetyczny 

To przekonania, które towarzyszą wielu z nas. Wydaje się, że nie mamy żadnego wpływu na nasze zachowania.

Jest jednak zupełnie inaczej. A dlaczego tak się dzieje?

Najpierw przyjrzyjmy się, dlaczego mamy napady jedzenia, pozornie niekontrolowane:

  • Za nasze podjadanie odpowiadają emocje. Jemy, bo czujemy smutek, złość, coś nas zdenerwowało. Najłatwiej jest poprawić sobie humor tabliczką czekolady, czy jakimś innym przysmakiem.
  • Jemy niezdrowo, bo nie planujemy jedzenia. Jeśli cały dzień nic nie zjemy, to oczywiste jest, że nasz organizm będzie potrzebował dużo.
  • Jemy na spotkaniach towarzyskich, podczas oglądania telewizji, jemy bezwiednie.

To wszystko da się kontrolować!!! Możemy jeść z głową.

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Pomyślmy zanim zjemy, czy rzeczywiście jesteśmy głodni, czy potrzebujemy „zajeść stres”. Jeśli to trudne dla nas emocje, może moglibyśmy w jakiś inny sposób je zredukować.
  • Planujmy posiłki. Rano pamiętajmy o śniadaniu, można zjeść szybkie i zdrowe śniadanie, można przygotować sobie zdrowe przekąski na cały dzień, co spowoduje, że unikniemy podjadania niezdrowych produktów w ciągu dnia, czy też napadu głodu wieczorem.
  • Koncentrujmy się na tym, co robimy. Jeśli podczas filmu nie możemy powstrzymać się od podjadania, niech będzie to coś zdrowego – kilka orzechów, suszone owoce, świeże owoce. Na spotkaniach towarzyskich też można wybrać coś dla nas odpowiedniego, a poza tym jedno(ale jedno! :-))  odstępstwo nie czyni nic złego.

Te proste zasady pozwalają mieć większą kontrolę nad naszymi zachowaniami i utrzymać większą władzę nas swoim organizmem. Pamiętajmy, że to nie nawyki mogą nami rządzić, ale my możemy rządzić nawykami.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >