Jedz świadomie - łatwiej schudniesz

Odchudzanie nie jest łatwe. Wszyscy to wiemy. Istnieją jednak metody, które pomogą nam poradzić sobie ze stosowaniem się do zaleceń zdrowej diety.

W wielu sytuacjach w życiu najtrudniej jest, gdy nie znamy źródła problemu, gdy nie jesteśmy świadomi tego, co się z nami dzieje. Wówczas nie mamy kontroli nad swoimi zachowaniami i często wpadamy w destruktywne schematy.

Podobnie jest z jedzeniem. Istotną rolę grają tu nasze nawyki żywieniowe, a więc przyzwyczajenia nabyte podczas całego życia. W związku z różnymi doświadczeniami coś nam smakuje, a coś innego nie. Niektóre produkty źle nam się kojarzą i nie możemy się do nich przekonać, inne przywołują miłe wspomnienia i stają się dla nas smakołykami. Podobnie jest z nagradzaniem się słodyczami za sukcesy albo redukowaniem za ich pomocą napięcia nerwowego.

Spróbujmy teraz uświadomić sobie, czym jest dla nas jedzenie. Aby było to skuteczne, odpowiedzmy na poniższe pytania:

  • Jakie posiłki planuję w ciągu dnia?
  • Czy dbam o siebie i jem zdrowo?
  • Kiedy sięgam po przekąski? Może gdy odczuwam stres? A może nie umiem odmówić częstującym mnie znajomym?
  • Czy mogę coś zmienić w swoim żywieniu?
  • Dlaczego chcę to zmieniać?

Szczere odpowiedzi pomogą w stworzeniu planu zmiany niekorzystnych nawyków. Świadomość problemu jest pierwszym krokiem do zmiany. Zacznijmy więc od przyglądania się sobie pod kątem naszych wyborów żywieniowych. Spróbujmy zatrzymać się w biegu między kolejnymi zajęciami i zjedzmy świadomie posiłek, liczmy kęsy, smakujmy potrawy. Niech jedzenie będzie odrębną czynnością, na której się koncentrujemy, a nie czymś pomiędzy pracą a filmem w telewizji.

Szybko zauważycie, że już sama świadomość tego, co jemy, spowoduje w nas drobne zmiany.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >