Śpij na zdrowie

Sen jest niezbędny do życia. Podobnie jak jedzenie, czy picie. Bez snu nie będziemy zdrowi. Nie jest to kwestia jedynie samopoczucia. Bezsenność może poważnie wpłynąć na stan naszego zdrowia.

Z tego powodu możemy mieć kłopoty kardiologiczne, depresję, otyłość i spadek odporności. Tylko dzięki temu, że dobrze się wyśpimy, będziemy zdrowsi.

Dzieje się tak, ponieważ podczas snu nasz organizm odpoczywa, regeneruje się. Niestety, zapominamy o dobroczynnym wpływie snu, niedosypiamy, zawalamy noce. Pamiętajmy jednak, że to ma na nas wpływ. Odchudzacie się? Pamiętajmy, że jeśli nie jesteśmy wyspani, nie będziemy odpowiednio tracić wagi. Dzieje się tak, ponieważ im mniej śpimy, tym mamy większy apetyt z powodu wydzielanego hormonu – greliny, który pojawia się w naszym organizmie w większej ilości, kiedy jesteśmy niewyspani. Po nieprzespanych nocach jest nam zimno. Jak jest nam zimno, zaczynamy sięgać po wysokokaloryczne potrawy, które podnoszą nam temperaturę. Badania pokazują, że kiedy wieczorem długi czas spędzamy przed komputerem lub telewizorem, mamy większe ryzyko otyłości, ponieważ światło wydzielane przez monitor powoduje zaburzenia w wydzielaniu melatoniny, czyli hormonu snu.

Długotrwała bezsenność może być z jednym z powodów chorób serca, zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz cukrzycy typu II.

Pamiętajmy o tym i dbajmy o swój sen. Jeśli jednak pojawią się trudności i problemy ze spaniem, nie bagatelizujmy tego. Oczywiście, można wziąć tabletkę na sen, która pozwoli nam zasnąć. Nie jest jednak tak, że ona rozwiąże wszystkie problemy dotyczące snu. Z reguły wiążą się one bowiem z naszymi przeżyciami, emocjami, z którymi nie umiemy sobie poradzić w życiu codziennym. Postarajmy się zatrzymać i pomyśleć. Być może niektóre z nich da się rozwiązać, być może nie musimy się nimi zadręczać. Jeśli sami sobie nie umiemy poradzić, skorzystajmy z pomocy specjalisty. Być może potrzebna będzie terapia, a być może problem sam ustąpi. Nie bagatelizujmy go jednak, bo to przecież nasze zdrowie.

Na początek jednak warto poznać zasady, dzięki którym zadbamy o właściwy sen:

  • Pamiętaj, aby spać regularnie i budzić się o stałych porach. Na początek będzie potrzebny budzik, który nastawiamy na określoną godzinę w każdym dniu tygodnia. To pozwoli nam usystematyzować nasz tryb snu.
  • Do łóżka kładziemy się wtedy, kiedy czujemy zmęczenie. Nie spędzamy w nim bezsensownych godzin w oczekiwaniu na sen.
  • Sypialnia powinna być ciemna, nie palimy światła.
  • Nie uprawiamy aktywnych sportów przed snem. Może być to joga, spacer, ale nie bieg czy też aerobic.
  • Zadbajmy o temperaturę w sypialni. Nie może być za ciepło ani za zimno. Optymalna temperatura to maksymalnie 20 C. Dobrze jest wpuścić świeże powietrze.
  • Ostatni posiłek jemy około 3. godzin przed snem.
  • Przed snem można wypić ciepłe mleko – nie kawę ani herbatę, które mają właściwości pobudzające.
  • Weźmy ciepłą kąpiel lub prysznic, ale na godzinę przed snem. To pozwoli nam się zrelaksować.
  • Kiedy nie możesz zasnąć, postaraj się nie leżeć za długo w łóżku. To jedynie nas denerwuje i rozstraja.

Pamiętajmy, że zastosowanie się do tych zasad może nam ułatwić zdrowy sen. Kiedy jednak nadal będziemy obserwować u siebie trudności ze spaniem, zgłośmy się do specjalisty, szkoda zdrowia.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >