Nie bój się mieć doła

Nic mi się nie chce, nie mam na nic siły, nie umiem nic zrobić, wszystko mi się wali… Znacie takie stany? Miewacie czasem doła?

Każdy ma. Wszystkim nam zdarza się mieć pogorszenie nastroju. Powodów ku temu jest bardzo dużo. Może to być coś poważnego – faktycznie w naszym życiu dzieją się trudne wydarzenia, mamy jakiś realny powód, może po prostu jesteśmy zmęczeni, a może zwyczajnie dopadł nas dołek z przepracowania.

Wiemy już, że wszyscy miewamy gorsze nastroje. Niestety, nie wiemy, jak sobie z nimi radzić. Zasada jest jednak prosta – wystarczy je zaakceptować. Należałoby przyznać się do tego przed samym sobą, że owszem, mam doła, prawdopodobnie nic z nim dziś nie zrobię, więc jedyne, co mi pozostaje to go po prostu przeczekać. Można również starać się zmienić otoczenie, wyjść na spacer, zostawić na chwilkę swoją pracę. Dlaczego odpuszczenie pomaga? To proste – kiedy już wpadliśmy w dół, jesteśmy w negatywnych emocjach. Nie umiemy już wówczas racjonalnie myśleć. Jedyne co robimy, to nakręcamy się, a i tak pracy nie wykonujemy, bo wciąż myślimy o tym, jak nam jest źle. Skoro więc i tak nie jesteśmy efektywni, znacznie bardziej pomoże nam odpuszczenie sobie. To bardzo ważne, aby umieć o siebie zadbać. Takim zadbaniem będzie właśnie danie sobie możliwości odpoczynku oraz przyzwolenie na to, że ja też czasami miewam gorsze dni. Wówczas nie nakręcimy się jeszcze bardziej. Jeśli o siebie nie dbamy, zmuszamy się do trwania w złym nastroju i jednocześnie w pracy, to tylko sobie szkodzimy, bo nasza frustracja narasta. Możemy wówczas popaść nawet w jakiś konflikt z bliskimi, którzy pojawią się w pobliżu.

Właśnie dlatego nie bójmy się dołka, tylko go po prostu oswójmy. Tak jest ze wszystkim, czego się boimy lub czego nie lubimy, a co i tak pojawia się w naszym życiu. Musimy oswajać nasze lęki i mieć świadomość tego, że jeśli czegoś nie lubimy, ale to coś towarzyszy nam w życiu, musimy nauczyć się to akceptować, bo to znacznie nam ułatwi sprawę. Dlatego też możemy nawet dołek potraktować jako moment wytchnienia dla siebie i dać sobie prawo na przeczekanie go i pobycie ze sobą w pełnej akceptacji.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: emocje