Wiosna daje już o sobie znać. Wielu z nas zaczyna częściej na siebie zerkać, chcemy dobrze wyglądać, lepiej się czuć, odświeżyć garderobę. Jest to również okres, kiedy odczuwamy wzmożoną potrzebę zadbania o swoje ciało. Sięgamy po różne diety, przekopujemy internet w poszukiwaniu porad i zabieramy się do zmian. Szybko jednak okazuje się, że ulegamy pokusom, rezygnujemy z diety, a tym samym nie dążymy do zmiany, przez co pojawia się frustracja.
Co zrobić, aby wytrwać w postanowieniu i nie dać się pokusom?
Popatrzmy, jak powinna przebiegać nasza walka ze zbędnymi kilogramami, żebyśmy czuli się wygrani.
- Najważniejsze jest podjęcie decyzji. Jeśli chcemy zacząć coś zmieniać, musimy być tego pewni. Istotne, by to była nasza decyzja.
- Gdy już wiemy, że chcemy zacząć, musimy dobrze zaplanować każdy krok. Aby móc realizować plan, przede wszystkim należy wyznaczyć sobie realny cel. Jest to bardzo istotne, ponieważ musimy mierzyć siły na zamiary. Nie można od razu zaplanować codziennej aktywności i drakońskiej diety, jeśli do tej pory jedliśmy fast foody, a jedynym wysiłkiem fizycznym, jaki podejmowaliśmy w ciągu dnia, było dojście do samochodu. Planujmy realnie i małymi krokami.
- Bardzo pomocne jest zapisanie sobie planu. Gdy coś jest na papierze, staje się bardziej realne niż jedynie w obszarze myśli. Poza tym rozpisanie naszego celu i umieszczenie go w planie działania pozwala na bieżącą weryfikację tego, co udało nam się osiągnąć, i na ewentualne zmiany zachowań.
- Używajmy udogodnień technicznych. Większość z nas korzysta ze smartfonów, komputerów i tabletów. Istnieje wiele aplikacji, w których możemy zapisać i werfikować na bieżąco swój plan. Warto też ustawić sobie przypomnienia w telefonie czy laptopie. Mogą one dotyczyć zarówno pór posiłków, jak i zaplanowanych aktywności. Na początku zmiany trybu życia jest to bardzo pomocne.
- Poszukajmy aktywności najlepszej dla nas. Zastanówmy się, co sprawia nam przyjemność, i po prostu wybierzmy formę ruchu pozostającą w zgodzie z naszą naturą. Wówczas łatwiej będzie nam wytrwać w takim wysiłku, a nawet czerpać z niego radość.
- Warto również zapewnić sobie dobre towarzystwo podczas ćwiczeń. To wspomaga motywację. Trudniej zrezygnować z ćwiczeń, kiedy jesteśmy już z kimś umówieni, dlatego warto mieć kogoś, kto nas wyciągnie z domu, gdy będziemy szukać kolejnej wymówki. Treningi w miłym towarzystwie są też po prostu czystą przyjemnością, a to pozytywnie wpływa na wykształcanie nawyku ćwiczenia. Pamiętajmy, że na etapie początkowym nie mamy jeszcze wyuczonych nowych zachowań. Musimy więc na tyle je sobie uprzyjemnić, aby dobrze nam się kojarzyły. Wówczas znacznie łatwiej i szybciej staną się naszymi nawykami.
- Informujmy jak najwięcej osób, że zamierzamy zmienić swój tryb życia. Im więcej ludzi będzie o tym wiedziało, tym trudniej będzie nam się wycofać.
- Istotne jest również nagradzanie się za każdy, nawet mały, sukces. Niech to będzie zdrowe jedzenie przez kilka dni i nieuleganie pokusom albo spadek wagi o określoną liczbę kilogrmaów czy też zaplanowanie i wykonanie aktywności. Liczy się każdy krok, który robimy.
- Pamiętajmy, aby jednak nie nagradzać się słodyczami czy niezdrowym jedzeniem, nawet jeśli zaczynamy zauważać spadek wagi.
- Jedzmy posiłki co 3–4 godziny. Wówczas unikniemy znacznych spadków poziomu cukru we krwi i nie będziemy odczuwać głodu, więc dieta stanie się przyjemniejsza.
- Nie koncentrujmy się na samej diecie, tylko na dbaniu o swoje ciało. Jeśli chcę dla siebie dobrze, to staram się dostarczać organizmowi zdrowego jedzenia i odpowiedniej dawki aktywności fizycznej.
- Pamiętajmy, że zdrowe jedzenie jest bardzo smaczne i możemy znaleźć wiele przepisów na pyszne zdrowe posiłki.
- Bardzo ważne jest również przewidzenie potencjalnych trudności, a więc momentów zwątpienia. Jeśli naszą zmorą jest podjadanie, przeanalizujmy, kiedy sięgamy po niezdrowe przekąski. Zapiszmy swoje spostrzeżenia. Następnie zastanówmy się, dlaczego właśnie w danych momentach jemy takie produkty. Może w ten sposób odreagowujemy stres, a może jest inny powód. Warto go poszukać, aby przewidzieć ewentualne trudności. Jeśli nie dajemy sobie rady sami, sięgnijmy po pomoc psychoterapeuty. Nadwaga bowiem bardzo często ma podłoże psychiczne.
- Dajmy sobie szansę. Nie przekreślajmy wszystkiego, jeśli zdarzy nam się odejście od planu zmiany. Zdarzyło się, trudno, ale od następnego dnia wracam do swoich postanowień.
- Na koniec bardzo ważna zasada – pamiętajmy, że nie da się od razu osiągnąć spektakularnych efektów. Odchudzanie to nie magia. Zmiana wymaga czasu. Wszystko należy więc planować małymi krokami.
Powyższe zasady pozwolą wam zacząć zmiany, które mogą przynieść niesamowity efekt.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >