Dlaczego podjadamy niezdrowe przekąski?

Każdy zna ten problem – próbujemy się odchudzać, myślimy o zmianie trybu życia, nawet mamy już plan diety i ćwiczeń, ale gubią nas przekąski podjadanie w ciągu dnia.

Dlaczego podjadamy, wiedząc, że takie zachowanie nam szkodzi?

Istnieje kilka przyczyn podjadania. Przyjrzyjmy się im.

  • Bardzo często podjadamy, kiedy mamy gorszy dzień. Wówczas najszybszą metodą zażegnania złego nastroju czy stresu jest zjedzenie czegoś słodkiego. Tak działamy intuicyjnie i schematycznie. Poza tym zjedzenie czegoś słodkiego szybko pobudza nasz ośrodek nagrody i przez chwilę zapominamy o stresie. Niestety, działa to jedynie przez krótki czas i później borykamy się z jeszcze gorszym nastrojem, bo pojawia się poczucie winy, że nie wytrwaliśmy w postanowieniu.
  • Po słodycze sięgamy także wtedy, gdy jesteśmy źli.
  • Kolejnym powodem, dla którego zajadamy niezdrowe przekąski, jest złe zaplanowanie posiłków na cały dzień. Jeśli jesteśmy głodni, wydaje nam się, że najszybciej pomoże słodka przekąska. Naszą decyzję wspomagają także liczne maszyny ze słodyczami i słodkimi napojami ustawiane w biurowcach oraz uboga oferta zdrowych produktów w sklepikach w pobliżu naszych miejsc pracy.
  • Bardzo trudno odmówić zjedzenia słodkiej czy słonej przekąski, gdy jesteśmy z wizytą u znajomych, którzy nas takim jedzeniem częstują. Nierzadko także zdarza się tak, że – zajęci rozmową – sięgamy po niezdrowe produkty właściwie nieświadomie.
  • Sytuacja odwrotna – my zapraszamy gości. Utartym schematem jest, że na stole powinno stać ciasto albo coś do przekąszenia na szybko. Z reguły nie myślimy o podaniu czegoś zdrowego, tylko koncentrujemy się na ciastkach, chipsach, słonych paluszkach czy innych zapychaczach.

Oto kilka głównych przyczyn naszego podjadania. Przyjrzyjcie się im, bo to pierwszy krok do sukcesu. Jeśli zrozumiecie własne schematy postępowania, istnieje duża szansa, że bardziej świadomie podejdziecie do tego, co jecie. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >