Jedzenie jest nam potrzebne do życia. Ale czy tylko dlatego jemy? Gdyby tak było, pewnie nie byłoby tak dużej liczby problemów z odżywianiem, a my nie walczylibyśmy stale z nadwagą.
Zaspokajając podstawową funkcję jedzenia, czyli zaspokajanie głodu, jedlibyśmy tyle, ile wystarczy, aby go zaspokoić. Niestety, jemy też z różnych innych powodów.
- Jemy, ponieważ nie radzimy sobie z emocjami. Wówczas mamy do czynienia z objadaniem się kompulsywnym. Coś w naszym życiu idzie nie tak, nie umiemy poradzić sobie z trudnościami dnia codziennego. Wówczas sięgamy po jedzenie, które chwilowo może zaspokoić inne braki. Niestety, jest to jedynie chwilowa ulga.
- Jemy nawykowo. Sięgamy po jedzenie z nudy, z przyzwyczajenia, dla towarzystwa.
- Jemy, aby mieć poczucie kontroli. Muszę zjeść, bo to jedyny aspekt życia, który mogę kontrolować. Nie mam poczucia kontroli w innych aspektach życia, więc będę kontrolować jedzenie. Pamiętajmy jednak, że skoro mam wpływ na to, co jem, mogę właśnie kontrolować siebie i dbać o siebie wybierając właściwą dietę.
- Jedzenie, jako nagroda. Nagradzamy się za różne zadania jedzeniem, często niezdrowym. Pamiętajmy, że nagrodą będzie nasze zdrowie, więc skoro już chcemy zrobić dla siebie coś miłego, jedzmy zdrowo.
Jak widzimy, jedzenie to nie tylko przeżycie. Obserwujmy siebie i starajmy się uważnie żyć, nie uciekać od emocji, nie redukować ich niezdrowymi pokarmami.
Jeśli nie radzimy sobie z różnymi aspektami, sięgnijmy po pomoc specjalistów, zasięgnijmy rady dietetyka, psychologa, lekarza. Może okazać się to dużo lepszym rozwiązaniem, niż zamykanie się w objadaniu.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >