Czym jest leanwashing?

Polubiliśmy wygodne życie. Coraz częściej nasze posiłki składają się z wysokoprzetworzonych produktów. Rano pijemy rozpuszczalną kawę, zjadamy słodką bułkę i pędzimy do pracy. Obiad składa się z półproduktów albo wręcz zastępuje go zupka w proszku, która poza szybkością przygotowania nie ma żadnych zalet!

Na tym jednak bazują specjaliści od reklamy. Wiedzą, że czas jest dla nas dużym ograniczeniem, więc chętnie promują produkty, które mają nam go zaoszczędzić. Z drugiej strony zdają sobie sprawę, że nie kupimy czegoś, co będzie zupełnie niezdrowe, w związku z tym przygotowują przekaz reklamowy tak, żeby zawrzeć w nim obie korzyści z zakupu ich „cudownych” wynalazków: zdrowy, szybki produkt zastępujący naturalne danie, wymagające dłuższego procesu przygotowania.

Producenci bardzo często przedstawiają produkty jako zdrowsze, niż są naprawdę.  I właśnie tym jest leanwashing. To prezentowanie towarów tak, aby konsumenci postrzegali je jako zdrowe. Rodzic chętnie kupi dziecku cukierki z witaminami albo sok, który zaspokaja zapotrzebowanie na dzienną porcję owoców. To wygodne, a jednocześnie spełnia potrzebę zdrowego żywienia… Tak przynajmniej myślimy. Dla twórcy reklamy to bardzo ważna informacja i cel do osiągnięcia. Nie dajmy się jednak nabić w butelkę i świadomie podchodźmy do reklam. To jasne, że ich celem jest wzbudzenie w nas potrzeby kupienia danego produktu!

Czytajmy skład podany na opakowaniu. Badania wskazują, że osoby rozważnie wybierające produkty ważą średnio 4 kilogramy mniej niż te, które sugerują się tylko reklamą, przyzwyczajeniami lub wyglądem opakowania. Pamiętajmy, że żadna przetworzona żywność nie dostarczy nam wystarczającej ilości składników odżywczych, a leanwashing jest jedynie kolejną formą promocji, która ma na celu zwiększenie sprzedaży poszczególnych produktów.

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >