Pokarm powinien zostać bardzo dokładnie rozdrobniony w procesie gryzienia i żucia i jednocześnie wymieszany ze śliną. Enzym zawarty w ślinie, ptialina (amylaza ślinowa), rozpoczyna proces trawienia skrobi, który zostanie dokończony w jelicie cienkim.
Pogryziony i wymieszany ze śliną pokarm, zostaje przez język uformowany w kęs nadający się do połknięcia i jest przesuwany w kierunku przełyku. W tym momencie podniebienie miękkie uszczelnia jamę nosowo-gardłową, a nagłośnia natychmiast zamyka dojście do krtani, co zapobiega przedostawaniu się pokarmu do dróg oddechowych i zakrztuszeniu.
Zdrowa osoba dorosła połyka około 2400 razy dziennie, głównie podczas posiłków. W związku z tym powinniśmy jeść wolno, bez pośpiechu i bardzo dokładnie przeżuwać każdy kęs (20x) – daje to uczucie zaspokojenia głodu po spożyciu mniejszej porcji niż dotychczas. Proszę też pamiętać, iż nasycenie w żołądku odczuwamy dopiero 15-20 minut po spożytym posiłku. Warto więc od stołu wstawać z lekkim uczuciem niedosytu.
Po pewnym czasie, przyzwyczajamy się do mniejszych porcji posiłków.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >