Tylko cierpliwość i konsekwencja mogą nas uratować…

Co się stało? Przez kilka tygodni stosowania diety regularnie, planowo chudliśmy i na raz coś się zatrzymało, waga ani drgnie. Dlaczego?

Efekt plateau. 

Po kilku tygodniach od rozpoczęcia diety przyszedł okres zwątpienia, rezygnacji, braku wiary w powodzenie i efekt naszego wysiłku. Przestrzegamy diety, dodatkowa, planowa aktywność fizyczna to nasza codzienność, nie pamiętamy już, co to pączki, czekolada, batoniki, cola i słone przekąski, a waga ani drgnie. Zjawisko to nosi nazwę efektu plateau i w pewnym momencie odchudzania zauważane jest przez prawie wszystkich odchudzających się.

Wybierz najlepszy pakiet dla siebie 

W początkowym okresie odchudzania tracimy szybciej większą ilość kilogramów. Przy redukcji dostarczanych z pożywieniem kalorii organizm uzyskuje potrzebną energię poprzez spalanie glikogenu znajdującego się w mięśniach i wątrobie. Glikogen wiąże wodę (1 g glikogenu wiąże ok. 4 g wody), w związku z tym razem ze spalaniem glikogenu uwalniana jest woda z organizmu. W ten oto sposób tracimy kilogramy w początkowym okresie naszej odchudzającej przygody.

Jednak, z reguły po kilku tygodniach stosowania diety, dochodzi do zwolnienia lub zatrzymania się procesu chudnięcia. Organizm daje nam znać, że potrzebuje chwilki na dostosowanie się do nowych warunków życia. Jest to okres przejściowy i w żadnym wypadku nie należy się poddawać i rezygnować z reżimu dietetycznego i dodatkowej aktywności fizycznej.

Jak przetrwać?

1. Trzeba być świadomym zachodzących zmian przystosowawczych organizmu. Potrzebujemy chwili cierpliwości, zaufania do własnego ciała i optymizmu.

2. Staraj się ważyć i notować spożywane produkty w ciągu dnia. Sprawdź, czy może nie zwiększyły Ci się trochę porcje, a może nieświadomie podjadasz?

3. Przyjrzyj się dokładnie spożywanym węglowodanom – staraj się wyeliminować węglowodany łatwo przyswajalne (wszystko, co zawiera cukier, białą mąkę, biały ryż, nadmiar owoców).

4. Dokonaj zmian w systemie treningowym:dodaj jeden dzień ćwiczeń więcej w tygodniu i zmień nieco zestaw ćwiczeń.

5. Najważniejsze to być cierpliwym. Efekt plateau dotyczy prawie wszystkich, którzy zdecydowali się powalczyć o obniżenie swojej masy ciała. Wielką sztuką jest pozostać zmotywowanym, żeby ten trudniejszy okres przetrwać.

Innym się udało, to i my damy radę! Nie jesteśmy gorsi. Trzeba tylko w to na prawdę uwierzyć!!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >