Pożywienie naszym lekarstwem!

Hipokrates, ojciec medycyny, powiedział: „Niechaj pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”.

W dzisiejszych czasach medycyna ma już wystarczające dowody na to, że odpowiedni rozwój organizmu może odbywać się nie tylko z dużym udziałem produktów roślinnych, lecz także w ogóle bez udziału białka zwierzęcego. Na dowód tego amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa w 2000 roku wydało decyzję zezwalającą na całkowite zastąpienie białka zwierzęcego białkiem sojowym w obiadach dzieci w wieku szkolnym – a więc w okresie wzrostu i rozwoju.

We właściwie skomponowanej diecie wegetariańskiej czy wegańskiej występuje wiele produktów roślinnych z różnych grup: ziarna zbóż, rośliny strączkowe, owoce i warzywa. Podczas jednego posiłku lub w ciągu dnia następuje wzajemne uzupełnianie się aminokwasów (części składowych białek). Jest to niezwykle ważne ze względu na możliwość budowania własnych białek przez organizm.

Spożywając różnorodne białka roślinne, dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych składników budulcowych – cegiełek, z których tworzy on swój dom (czyli niepowtarzalne białka ustrojowe) według własnego, jedynego „projektu architektonicznego”.

Takie organizacje, jak Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków czy Dietetycy Kanady, zajmują jednoznaczne stanowisko: różnorodne produkty roślinne zawarte w dietach wegańskich zapewniają wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiednich ilościach i proporcjach. Podobnie w Raporcie Rady do Spraw Żywności i Żywienia Instytutu Medycyny USA z 2005 roku potwierdzono, że „diety wegetariańskie i wegańskie, które zawierają dopełniające się białka roślinne, zapewniają taką samą jakość białka jak w przypadku białka zwierzęcego”.

Trzeba tylko chcieć i wiedzieć, jak odpowiednio skomponować swoją dietę!

Trzeba też robić to z radością i wewnętrznym przekonaniem o słuszności swojego wyboru. W przeciwnym razie nie ma to sensu. Umartwianie się z powodu ograniczeń dietetycznych i oczekiwanie na oklaski – nie o to chodzi!

Ale… każdy ma prawo do wyboru własnej drogi. Trzeba to uszanować.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >