Orzech kokosowy to owoc palmy kokosowej (Cocos nucifera L.), która należy do rodziny Arecaceae i osiąga do 30 m wysokości.
Ten niezwykły orzech już sam w sobie jest bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. To właśnie z niego produkowany jest jeden z najzdrowszych olejów na świecie - olej kokosowy.
Olej kokosowy jest znany także jako masło kokosowe. Uzyskuje się go z kokosa. Stosowany jest od stuleci jako istotne źródło pożywienia wpływającego na zdrowie i dobre samopoczucie wśród plemion obszaru tropikalnego.
Podczas II wojny światowej płyn zawarty w kokosie stosowany był jako płyn do transfuzji, gdy zabrakło krwi naturalnej. Orzech kokosowy jest więc „naturalnym dawcą krwi”. Do dziś stosuje się tę metodę w krajach słabo rozwiniętych. Sok kokosowy łatwo miesza się z krwią i jest szybko przyswajany przez organizm człowieka. Stosuje się dożylnie w postaci kroplówek jako zastępczy płyn fizjologiczny nawadniający organizm i uzupełniający niedobory elektrolitów. Sok kokosowy jest jednym z najbogatszych źródeł elektrolitów. Zawiera też więcej potasu niż banany. Zalecany jest przy biegunce, wymiotach i problemach żołądkowych.
Olej kokosowy (masło kokosowe, tłuszcz kokosowy) - olej otrzymywany poprzez tłoczenie i rozgrzanie kopry - twardego miąższu orzechów palmy kokosowej. Spotykany często jako rafinowany, odkwaszany i wybielany. W postaci płynnej jest lekko żółty. W temperaturze poniżej 25°C przybiera wygląd przypominający ścięty, biały tłuszcz (stąd nazywany jest także masłem kokosowym).
Występuje również w sprzedaży jako olej tłoczony na zimno, który pozostawiony jest jako naturalny, z typowym, kokosowym zapachem i smakiem, przez co jest bardzo cennym, poszukiwanym produktem. Rafinowana wersja jest prawie bezzapachowa.
Dlaczego olej kokosowy jest tak cenny?
Olej kokosowy w większości złożony jest ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCFA). W mleku, jajkach, mięsie, a nawet roślinach obecne są zarówno nasycone, jak i nienasycone kwasy tłuszczowe, zbudowane przeważnie z długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (LCFA). Jest to istotne, gdyż nasz organizm metabolizuje poszczególne kwasy tłuszczowe w odmienny sposób. Dzieje się tak, ponieważ średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe są niemal od razu wykorzystywane do produkcji energii.
MCFA nie wpływają też w żaden sposób na lepkość płytek krwi – kolejnego czynnika, który odgrywa ogromna rolę w zachowaniu zdrowia układu krążenia.
Wątroba i pęcherzyk żółciowy nie potrzebują emulgować MCFA, co powoduje uzyskanie wyższego poziomu energii, lepsze krążenie krwi i lepszą ciepłotę ciała. Jest to szczególnie ważne dla osób, które miały usunięty pęcherzyk żółciowy i w związku z tym gorzej trawią tłuszcze.
Olej kokosowy większość swoich pozytywnych właściwości zawdzięcza obecności kwasu laurynowego, którego pochodna - monolauryn - ma silne działanie antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybicze, z powodzeniem walczy z candidą albicans i innymi zakażeniami grzybiczymi, infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, wywołanymi m.in. wirusem grypy, wirusem zapalenia wątroby typu C, a nawet wirusa HIV.
Zawartość kwasu laurynowego w mleku matek może tłumaczyć, dlaczego niemowlęta karmione piersią są bardziej odporne na infekcje niż dzieci karmione sztucznie.
Istnieje tylko kilka źródeł MCFA, a olej kokosowy stanowi najlepsze z nich.
O innych korzyściach ze stosowania oleju kokosowego opowiem za chwilkę… przy następnej filiżance herbaty bez ciasteczka…
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >