Czy ja jeszcze żyję...?

Od jakiegoś czasu obserwujemy u siebie trudności z zasypianiem, mimo dużego zmęczenia. Sen jest niespokojny, przerywany. Budzimy się przed świtem i przewracamy z boku na bok, mimo poczucia niewyspania. Przesypiamy każdą wolną (i zajętą) chwilę w ciągu dnia. Jesteśmy wiecznie wyczeprani, mimo braku adekwatnej aktywności fizycznej. Nie cieszy nas nowa książka, a najbliżsi nie są w stanie wyciągnąć nas na spacer, do kina czy teatru.

Paniom przestaje być potrzebny codzienny makijaż i zadbana fryzura, a panowie zapominają o higienie... Wokół nas robi się jakiś dziwny bałagn, dzieci nie mają obiadu, kanapek do szkoły, nie odrobiły lekcji....

Co się dzieje?

W końcu słyszymy diagnozę – DEPRESJA.

Mówią do nas  „nie marudź, weź się w garść” – ale... brakuje nam właśnie tej „garści”.

Dlaczego piszę o tym na portalu zajmującym się odchudzaniem?

Otóż, dlatego że ma to sens!

Osoby chore na depresję skarżą się, że ich ciało jest puste, są zawieszone w próżni. Czują się, jakby oglądały swoje życie, jak na filmie.

Zdaniem badaczy i naukowców choroby tarczycy, powodujące zaburzenia hormonalne, stanowią jedną z najczęstszych somatycznych przyczyn występowania depresji.

Hormony i nasza psychika

Wszelkie nieprawidłowości, związane z funkcjonowaniem hormonów w naszym organizmie, bardzo często wiążą się z zaburzeniami procesów psychicznych. Funkcjonuje nawet pojęcie tzw. zespołu psychoendokrynnego, który obejmuje zaburzenia nastroju, a więc np. objawy depresyjne, zaburzenia napędu, a także zaburzenia łaknienia, snu, pragnienia czy popędu płciowego.

Niedoczynność tarczycy a depresja

Depresja i niedoczynność tarczycy idą pod rękę. Objawy typowo depresyjne, a więc przede wszystkim obniżenie nastroju wraz ze spowolnieniem, są charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy. Jest to związane z ogólnym obniżeniem tempa metabolizmu w organizmie. Ponadto przewlekłe zmęczenie oraz osłabienie, nadmierna senność, zaburzenia funkcji seksualnych, a także zaburzenia intelektualne oraz upośledzenie pamięci są również charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy i jakże często obserwowane u osób z depresją. Hormony tarczycy regulują czynność większości układów oraz narządów w organizmie człowieka. Charakterystyczne są zaburzenia czynności przewodu pokarmowego (zaparcia, wzdęcia gazy, czasem luźne stolce), sucha skóra, wypadające włosy, obniżona temperatura ciała, zmiany i bóle w układzie mięśniowo-szkieletowym, a także zaburzenia czynności serca. Objawy depresji w niedoczynności tarczycy są zjawiskiem dość częstym.

Co robić?

Wiedząc już o tym, że znaczne pogorszenie nastroju może być związane z nieodpowiednim działaniem gruczołu tarczycowego, należy przede wszystkim wbrać się do lekarza i wykonać podstawowe badania: TSH, fT3, fT4 i USG tarczycy.

Wykonanie badań pozwoli określić, czy jest to obniżenie nastroju związane z niedoczynnością tarczycy, czy może przyczyna tkwi w bardziej poważnych zaburzeniach psychicznych. Jeżeli stany depresyjne wynikają z zaburzonego funkcjonowania gruczołu tarczowego, w pierwszej kolejności należy podjąć hormonalne leczenie choroby, zgodnie  z zaleceniem swojego, zaufanego lekarza. W większości przypadków zastosowanie odpowiedniego leczenia hormonalnego powoduje ustąpienie objawów depresyjnych.

I to jest dobra wiadomość!

Jednakże samo leczenie hormonalne to dopiero wstęp. Lekami uzupełniamy brakujące hormony.

Szalenie ważną sprawą jest wprowadzenie odpowiedniej i bardzo konsekwentnej diety.

Jak wygląda dieta?

Bezmleczna, bezglutenowa, bez roślin strączkowych, bez cukru i produktów pochodnych, bez margaryn i olejów rafinowanych, bez pasty do zębów z fluorem, itd...

Pamiętać należy o suplementacji cynku (Zn), selenu (Se), magnezu (Mg), wit. D3, koniecznie w duecie z wit, K2, zaleconych hormonów, itd...

I jeszcze jedna istotna kwestia - odpowiednia ilość snu, racjonalny wypoczynek i ruch, ale nie intensywny trening, który wyczerpuje nadnercza i pogarsza stan tarczycy oraz jelit.

Na zdrowie!

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >