5 błędów popełnianych na diecie wegetariańskiej

Dieta wegetariańska wymaga od osób, które ją stosują, dużej świadomości, które produkty spożywać. Do tego niezbędna jest wiedza, które witaminy, minerały i inne makroskładniki mogą być niedoborowe i z jakich źródeł można je uzupełnić.

 

1.    Niedobory witaminy B12

Witamina B12 występuje tylko w produktach mięsnych, dlatego wykluczając z jadłospisu mięso, ryby i ich przetwory, jaja oraz nabiał, za kilka lat możemy być narażeni na jej niedobór. Należy ją suplementować oraz kupować produkty, które są nią wzbogacane, takie jak mleko sojowe.

2.    Za duże ilości białka

Panuje pogląd, że diety wegetariańskie dostarczają małych ilości białka ze względu na wykluczenie z diety produktów mięsnych. Z badań wynika jednak, że wegetarianie mają tego białka aż za dużo! Dlatego umieszczając w swoim jadłospisie roślinne produkty wysokobiałkowe, miejmy świadomość, ile zjedliśmy białka w ciągu dnia, aby nie obciążać m.in. nerek.

3.    Małe urozmaicenie diety

Ten błąd dotyczy osób, które stosunkowo niedawno przeszły na dietę wegetariańską i nie orientują się, jak mogą urozmaicać swój jadłospis. Najlepszym lekarstwem na to jest czytanie stron www, blogów i prasy o tematyce wege, aby poszerzyć swoją wiedzę.

4.    Zbyt dużo rafinowanych cukrów w diecie

Może to wynikać z nieczytania etykiet produktów spożywczych. Często się zdarza, że np. mleka ryżowe, migdałowe (znakomite zamienniki mleka krowiego) są przesłodzone cukrem. Trzeba wówczas poszukać innych firm, które bardziej dbają o prozdrowotny skład swoich produktów.

5.    Przeświadczenie, że wszystkie produkty ze sklepów z żywnością wegetariańską, jest zdrowe

Tylko certyfikowane i oznaczone produkty (dla wegetarian) dają 100% pewność, że produkt jest zgodny z naszą wiedzą na jego temat. Ponadto nie każdy produkt przeznaczony dla wegetarian ma skład, który przysłuży się naszemu zdrowiu.

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >