Po co ci to? Czyli słów kilka o diecie Dukana…

Każdy z nas chce wyglądać pięknie, być atrakcyjnym, szczupłym i… zdrowym. Każdy z nas jest żądny sukcesu i nie lubi być ograniczanym w swoich działaniach. Znamy powiedzenie „nieprzymuszony nikt przymusu nie chce” – i to prawda.

Jeśli chcemy zdrowo schudnąć, musimy zmienić dotychczasowy sposób odżywiania, co wiąże się właśnie z narzuconymi ograniczeniami, stresem i dyskomfortem. I naraz … światełko w tunelu.

Słyszymy od znajomych, w mediach, czytamy w prasie czy internecie, że pojawiła się dieta-cud, dzięki której możemy szybko schudnąć, bez wysiłku, bez głodu, bez liczenia kalorii. Możemy jeść to, co lubimy, a stawanie na wadze sprawia nam niesamowitą radość! Kilogramy szybko lecą w dół!

Wybierz najlepszy pakiet dla siebie

Dieta Dukana, bo o niej mówimy, zyskała niesamowitą popularność i przyniosła pewnie swoim twórcom i popularyzatorom niesamowite zyski.

Pytanie, czy osoby realizujące tę dietę na pewno zyskały zdrowie?

Dieta Dukana daje możliwość bardzo szybkiej utraty masy ciała (nawet kilka kg w ciągu miesiąca). Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dieta ta stanowi duże zagrożenie dla zdrowia.

Dieta ta oparta jest na spożywaniu dużych ilości białka. W pierwszym etapie rezygnuje się z jedzenia tłuszczów i węglowodanów, czyli cukrów. Spożywa się białko, które jest bardzo ważnym składnikiem budulcowym naszego organizmu.

Dieta Dukana zaleca nam jednak zdecydowanie więcej białka niż potrzebujemy. Organizm nasz nie jest w stanie bezkarnie przyswoić tak dużej ilości białka. Efektem nadmiernego spożycia białka jest zakwaszenie organizmu i w związku z tym zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej. Może to prowadzić do przewlekłych bólów mięśni, a nawet dny moczanowej. Zwiększona utrata wapnia z moczem powoduje, iż rośnie ryzyko osteoporozy (trzecia w kolejności przyczyna zgonów).

Dieta Dukana w znacznym stopniu ogranicza ilość spożywanych węglowodanów, które są podstawowym źródłem energii dla organizmu, zwłaszcza dla mózgu. W konsekwencji może powodować zaburzenia koncentracji, sprawności umysłowej, powodować uczucie zmęczenia oraz osłabiać siłę mięśni.

Istnieje też niebezpieczeństwo zbyt niskiego poziomu cukru we krwi.

Zbyt duże ilości białka w diecie znacząco obciążają wątrobę i nerki. Może nawet dojść do uszkodzeń czy niewydolności.

Spożycie dużej ilości białka zwierzęcego wiąże się z nadmiarem nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cholesterolu. Stwarza to zagrożenie rozwoju cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy i chorób układu krążenia.

Wprawdzie dieta ta zaleca spożywanie otrąb, ilość błonnika może jednak być niewystarczająca. Należy jednak liczyć się z możliwością wystąpienia zaparć, silnych bólów brzucha, nasileniem stanów zapalnych uchyłków jelita grubego, w perspektywie - ryzykiem nowotworu jelita grubego.

I jeszcze jedno: zrzucając zbędne kilogramy i osiągając wymarzoną wagę, z radością opróżniamy szafę i zmieniamy garderobę. Chcemy zachować ten efekt już na stałe.

I co? Niestety, szybko utracone zbędne kilogramy u większości osób równie szybko powracają, i to z nawiązką. Kto z nas nie słyszał o efekcie jo-jo?

Przed decyzją o rozpoczęciu diety Dukana, proszę - zastanówmy się nad realnymi szkodami zdrowotnymi, jakie może nam wyrządzić taki sposób odżywiania.

Po co Ci to? Życie nie może być wieczną dietą. Dieta też nie może być cudem!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >