Żelazne zasady treningu siłowego

Trening dzielimy na siłowy oraz wytrzymałościowy. Bez względu na to, który wykonujesz, bądź który jest twoim priorytetem, powinieneś trzymać się pewnych zasad, aby był on jak najbardziej efektywny. Poniżej przedstawimy wam kilka żelaznych zasad dotyczących treningu siłowego, którego celem jest rozbudowa tkanki mięśniowej.

  1. Przede wszystkim – dieta. Zapomnij o głodówkach. Jeśli chcesz budować mięśnie, twoja dieta musi być na dodatnim bilansie kalorycznym. Oznacza to, że musisz jeść więcej, niż twój organizm potrzebuję, inaczej nigdy nie nabierzesz masy mięśniowej. Zapomnij jednak o czipsach i słodyczach. Twój organizm musi dostawać najlepsze paliwo, aby mieć z czego budować duże i mocne mięśnie.
  2. Jedz białko. Spożywaj od 2 do 3 gramów na 1 kg masy ciała białka. Najlepsze źródła to: filet z indyka i kurczaka, wołowina, ryby oraz nabiał. Ewentualnie wspomagaj się białkiem w proszku. Wypijaj białko zaraz po treningu! Zapoczątkujesz anabolizm i zaczniesz rosnąć jak na drożdżach! Twój organizm musi mieć z czego budować tkankę mięśniową.
  3. Jedz tłuszcze. Dostarczaj organizmowi minimum0.5 grama tłuszczu na 1 kg masy ciała. Proporcję możesz zwiększyć do 1 grama, w zależności od stopnia twojego zatłuszczenia. Tłuszcz reguluje produkcję hormonów, takich jak np. testosteron, niezbędny aby urosły ci mięśnie jak u Pudziana!
  4. Jedz węglowodany (byle nie słodycze!). Nigdy nie trenuj z pustym żołądkiem! Nawet ferrari nie pojedzie 300 na godzinę bez paliwa, tak samo ty nie jesteś w stanie ciężko trenować bez węglowodanów. Nie żałuj sobie konkretnej porcji przed i po treningu! 1gram na 1kg masy ciała wystarczy. Nie przeholuj, w końcu nie przygotowujesz się do walki sumo. Pamiętaj, żeby odczekać chwilę po jedzeniu, żeby podczas treningu nie czuć się zbyt ociężale.
  5. Zwiększaj obciążenia. Bez odpowiedniego obciążenia, mięśnie nie mają odpowiedniego bodźca do wzrostu. Po co mają się rozrastać, skoro machasz tą samą sztangą przez rok? Staraj się zwiększać ciężar co kilka sesji treningowych tak, aby nowo odbudowana tkanka mięśniowa ciągle czuła presję do rozwoju. Tylko trening progresywny przynosi rezultaty.
  6. Wydłuż nieco przerwy między seriami. Mięsień rośnie nie podczas wysiłku, a zaraz po. Daj mu więc chwile czasu na regenerację. Odpoczywaj 2–3 minuty między seriami, dzięki temu wypoczniesz, a mięsień nabierze siły przed kolejną serią ze zwiększonym ciężarem.
  7. Kreatyna. To kolejny suplement diety, który ułatwi ci bój o większe mięśnie! Kreatyna bierze udział w ciągłym, kilkusekundowym wysiłku beztlenowym, czyli na przykład wyciskaniu sztangi. Idziesz po rekord albo po większe mięśnie? Stosuj kreatynę – 5 gramów przed treningiem i 5 gramów po, a zwiększysz swoje szanse na sukces

Źródło: fitness.wp.pl

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >