Zalety treningu zdrowotnego

Zalety treningu zdrowotnego:

- zachowanie lub poprawa dobrego poziomu wydolności fizycznej, - utrzymanie prawidłowej masy ciała, - zachowanie siły mięśniowej stabilizującej stawy, - poprawa sprawności układu krążenia, - występowanie skłonności do bardziej higienicznego stylu życia (unikanie używek, zdrowsze jedzenie)

Pod pojęciem treningu zdrowotnego mieszczą się: rodzaje ćwiczeń, czas ich trwania, intensywność oraz częstotliwość ruchu. Najlepszymi formami aktywności w treningu zdrowotnym są te formy, gdzie ruch jest prosty, cykliczny i angażuje do pracy duże partie mięśni. Trening ten powinien być dostępny dla wszystkich niezależnie od wieku, płci, sprawności czy umiejętności ćwiczących. Ze względów zdrowotnych, największe znaczenie ma to, aby był to wysiłek systematyczny o charakterze wytrzymałościowym, uzupełniony przez ćwiczenia siłowe i gibkościowe. ABY OKREŚLONA FORMA AKTYWNOŚCI PRZYNIOSŁA OCZEKIWANE EFEKTY MUSI BYĆ DOPASOWANA CZASEM TRWANIA, INTENSYWNOŚCIĄ I CZĘSTOTLIWOŚCIĄ DO TWOICH MOŻLIWOŚCI.

Podejmując trening zdrowotny, należy uświadomić sobie i uwzględnić pewne wskazówki i zasady dotyczące aktywności ruchowej.

Kontrola stanu zdrowia Przede wszystkim nie można zapomnieć o systematycznej kontroli stanu zdrowia. Wizyta u lekarza pomoże sprawdzić, czy nie ma istotnych przeciwwskazań do podjęcia intensywnych treningów oraz określić ewentualne ograniczenia w ćwiczeniach.

Samokontrola Należy umieć "wsłuchać się " w pracę swojego organizmu nie tylko podczas treningu, ale też w okresie wypoczynku. Jednym z ważniejszych warunków jest wiedza o tolerancji obciążeń treningowych. Aby trenować i wypoczywać w odpowiedni sposób, musimy umieć dokonywać odpowiedniej samokontroli i właściwie dobierać obciążenia treningowe. Prawidłowa tolerancja fizjologiczna występuje, gdy w czasie intensywnych zajęć, mimo dużego zmęczenia, nadal masz chęć na trening. Zaraz po zajęciach masz dobre samopoczucie, a tętno w 3 minucie po zakończeniu ćwiczeń wynosi około 100 – 120 ud/min.  Po treningu odczuwasz znużenie, które mija po 2 godzinach od zakończenia treningu i już nie możesz doczekać się kolejnego treningu. Zmęczenie mięśniowe utrzymuje się nie dłużej niż 12 godzin, a sen nie jest zaburzony i apetyt zachowany. Jeżeli taki opis tolerancji treningu dotyczy ciebie, następny wysiłek możesz wykonać po 24 - 48 godzinach i raczej nie dojdzie wtedy do przetrenowania.

Indywidualizacja treningu

Technika sprawnego działania to umiejętność dobierania środków do celu i dobieranie ich tak by powstał skutek zamierzony na drodze wysiłku - Tadeusz Kotrabiński

Aby mówić o indywidualizacji treningu, należy przyjąć, że kierowany jest on tylko i wyłącznie pod nasze dobro. Wybierając rodzaj aktywności, musimy dobrać sobie intensywność oraz częstotliwość treningów oraz dostosować ją do naszej pracy zawodowej. Ma ona istotny wpływ na motorykę oraz sylwetkę, więc jeśli np. nasza praca polega na wielogodzinnym siedzeniu przy komputerze, powinniśmy do treningu wdrożyć ćwiczenia rozciągające zginacze bioder oraz usprawniające i odciążające kręgosłup.

Rozpoczynając trening zdrowotny należy zrobić wszystko, aby nie stał się on przykrym obowiązkiem, lecz ogromną przyjemnością. Aby tak było, warto wybrać formę ruchu, którą się lubi lub zebrać grupę osób (lub nawet jedną), z którą będzie się ćwiczyć. Należy pamiętać, aby nie przeholować z intensywnością i częstotliwością treningu, bowiem taki zapał nie raz prowadzi do kontuzji lub zniechęcenia do dalszych ćwiczeń, a przy jakichkolwiek oznakach bólowych, zmniejszyć intensywność.

Osiągnięcie stylu życia, w którym istotną rolę odgrywać będzie regularna aktywność fizyczna, wymaga sporego samozaparcia i dyscypliny, lecz z czasem te starania przerodzą się w coś zupełnie naturalnego, co wejdzie w krew i będzie nam służyć do późnej starości. Dlatego naprawdę warto!

O założeniach treningu zdrowotnego przeczytasz w artykule - Trening zdrowotny potrzebą wspołczesnego człowieka

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >