SPORT to zdrowie!

Badania naukowe dowodzą, że zmiana stylu życia na bardziej „fit” może ograniczyć ryzyko chorób cywilizacyjnych i w znacznym stopniu poprawić długość oraz jakość życia. Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że sport i regularny trening to najlepsze lekarstwo i przepis na długowieczność. Dlaczego zatem nie ćwiczą?

Często, gdy spotykamy osobę po kontuzji lub z jakąś dolegliwością, której zaznała na skutek mocnego treningu, słyszymy od niej ironiczne stwierdzenie „sport to zdrowie”. W takim przypadku zniechęcamy się do treningów i myślimy, że ten cały sport nie jest wart utraty zdrowia i lepiej zestarzeć się przed TV, niż walczyć z czasem w śmierdzącej sali treningowej.

No dobrze. Ale kto powiedział, że kontuzja spotka właśnie ciebie?!

Jeśli odpowiednio podejdziesz do treningu, zaczynając od podstawowych ćwiczeń i stopniowo zwiększając intensywność oraz obciążenie treningowe, ryzyko jakiejkolwiek kontuzji będzie naprawdę niewielkie. Wszystko jednak zależy od tego, jak zaczniesz ćwiczyć.

Jeśli dotychczas nie byłeś osobą aktywną i nagle zdałeś sobie sprawę, że twoje ciało nie jest już tak sprawne jak kiedyś, dostajesz „powera” i postanawiasz trenować jak Pudzian – musisz mieć na uwadze,że twój zapał nie potrwa długo. W niedługim czasie zapewne nabawisz się jakiegoś urazu.

Jak zacząć?

Nieważne, ile masz lat – możesz zacząć ćwiczyć w każdym wieku!!! To proste. Udaj się do najbliższego fitness klubu lub siłowni i umów się na indywidualny trening z trenerem.

Dlaczego najpierw na prywatny trening, a nie na zajęcia grupowe?

Trener pokaże ci, jak ćwiczyć. Cały szkopuł tkwi w szczegółach. Jeśli nie nauczysz się odpowiednio wykonywać np. pompek lub przysiadów, wszystkie ćwiczenia mogą ci jedynie zaszkodzić. Podczas treningu indywidualnego (oczywiście nie jednego – czasem może to trwać kilka miesięcy) nauczysz się, jak prawidłowo wykonywać dane ruchy. Opanowanie właściwych pozycji ciała jest  niezwykle ważne podczas treningu. Gdy nabierzesz wprawy i nauczysz się techniki, możesz mieć pewność, że nie zmarnujesz życia, czekając w kolejkach na rehabilitację. Ważne, aby nauczyć się „czuć” swoje ciało i umieć prawidłowo się ustawiać. Trener doradzi, co powinieneś robić, i przede wszystkim podpowie, czy zajęcia grupowe będą dla ciebie odpowiednie. Gdy opanujesz już podstawowe ćwiczenia, możesz udać się na zajęcia grupowe. Tam również instruktor podpowie, jak wykonać dane ćwiczenie, jednak  nie jest on w stanie podejść do każdego indywidualnie i pilnować wszystkich ruchów.

Chcesz ćwiczyć, ale masz nadciśnienie, nadwagę, jesteś osobą starszą, kobietą w ciąży lub masz problemy z kręgosłupem? Co ci wolno, a czego nie? Jeżeli borykasz się z którymś z wyżej wymienionych problemów, przed podjęciem intensywnych ćwiczeń powinieneś udać się do klubu, który w swojej ofercie ma Medical Fitness – czytaj więcej w kolejnym artykule.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: sport, zdrowie