Współpraca mięśni

Praktycznie każdy mięsień w twoim ciele ma swojego antagonistę - powiedzmy wroga, który zawsze działa przeciwnie, chcąc zupełnie czegoś innego. Biceps odpowiada ze zginanie ramienia w czasie, gdy triceps chciałby je właśnie wyprostować. Dwugłowy uda (z tyłu) chce przyciągnąć piętę do pośladka, podczas gdy czworogłowy (przód) chce ponieść kolano w górę.

W naszym ciele jest wiele takich "przeciwników", dlatego jeśli za bardzo skupimy się tylko na pracy określonej grupy mięśni, te drugie są bardzo poszkodowane i mszczą się na nas powodując różne urazy i kontuzje.

Aby uniknąć konfliktu z "zapomnianymi " mięśniami, nadeszła odpowiednia pora, aby sobie o nich przypomnieć i na nowo ułożyć trening w ten sposób,by tym razem działał na wszystkie partie. Wykonaj kilka prostych testów w celu sprawdzenia, które mięśnie wiodą u ciebie prym, a nad którymi należy popracować.

Test 1.  Plecy kontra klatka piersiowa

Połóż się na plecach, ręce trzymaj po bokach wzdłuż tułowia. Nogi miej proste, złączone. Przenieś ręce obszernym ruchem za głowę i dotknij podłogi. Jeśli plecy się zaokrąglą, dłonie odwrócą do sufitu, a łokcie uciekną na boki lub jeśli w ogóle nie możesz dotknąć maty, oznacza to, że musisz popracować nad rozciągnięciem mięśni klatki piersiowej.

Test 2. Piszczele kontra łydki

Oprzyj się tyłem o ścianę, stopy odsuń od niej na 30 cm. Zadrzyj palce najwyżej jak możesz, a następnie opuść do pozycji startowej. Zrób 15-20 takich powtórzeń jak najszybciej. Jeżeli nie dasz rady utrzymać tempa albo w ogóle zadrzeć palców więcej niż 5-10 razy oznacza to, że mięśnie z przodu twojego podudzia wymagają wzmocnienia.

Test 3. Przód kontra tył uda

Ustaw krzesło przy ścianie zostawiając 30-40 cm wolnego miejsca. Stań twarzą do ściany, a pupą do siedziska, palce stóp ustaw 15 cm od ściany. Ręce unieś nad głowę. Wypchnij biodra w tył, aby usiąść na krześle. Jeśli stracisz równowagę, oderwiesz pięty albo dotkniesz ściany tył twoich uda jest za słaby w stosunku do przodu.

Test 4. Zginacze bioder kontra pośladki

Połóż się tyłem na ławce, kolana przyciągnij do klatki. Przytrzymaj kolano jednej nogi i wyprostuj drugą. Rozluźnij biodro, po czy opuść nogę najniżej jak się da. Zamień nogi. Obie nogi podczas testu powinny dotknąć ławki.

Źródło : Womens Health, styczeń - luty 2017, str.51

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >