Trening HICT

Był HIIT, a więc teraz pora na HICT! Czym jest, jak i kiedy najlepiej ćwiczyć?

Zasady treningu

HICT to skrót od High Intensity Circuit Training. Jest to trening obwodowy o wysokim stopniu intensywności. Poziom wysiłku i tempo wykonywania  poszczególnych ćwiczeń powinien ustalić trener (im wyższa intensywność, tym szybsze i lepsze rezultaty). Jest to zestaw ćwiczeń dla osób zapracowanych, które nie mogą przeznaczyć na aktywność fizyczną wiele czasu.

HICT trwa zaledwie 7 minut i pozwala spalić od 200 do 250 kcal. Charakteryzuje się maksymalizacją efektów przy niskim nakładzie czasu poświęconego na ćwiczenia. Co więcej, możemy go wykonać w dowolnym miejscu — do jego zrealizowania nie potrzeba sprzętu i akcesoriów sportowych. Wykorzystujemy jedynie ciężar własnego ciała.

Trening HICT to propozycja dla osób o dobrej kondycji fizycznej. Osoby początkujące, jak również otyłe mogą nie sprostać intensywnemu zestawowi ćwiczeń, nie popełniając błędów technicznych (prawidłowa technika jest ważniejsza niż liczba powtórzeń). Jest to ważne nie tylko ze względu na efektywność treningu, ale i ryzyko kontuzji. Natomiast osoby z problemami ze strony układu krążenia przed podjęciem wysiłku powinny skonsultować się z lekarzem.

W ramach HICT wykonuje się naprzemiennie trening siłowy (na dolne i górne partie ciała) i wytrzymałościowy. Między seriami ćwiczeń siłowych przewidziane są krótkie przerwy (od 10-sekundowych po 1-minutowe) na ćwiczenia aerobowe. Wraz ze wzrostem sprawności ćwiczącego przerwy należy skracać na rzecz ćwiczeń fizycznych.

Każdy 7-minutowy trening powinna poprzedzić rozgrzewka. W ramach jednej serii (trwającej od pół minuty do 60 sekund) wykonuje się od 9 do 12 powtórzeń.

Ważne jest, aby w trakcie poszczególnych ćwiczeń napinać mięśnie. Ponadto trening HICT należy wykonywać raz na dobę, aby organizm miał czas się zregenerować. Po ćwiczeniach warto przeprowadzić rozciąganie, a kolejny trening zrealizować po upływie 48 godzin.

Źródło: http://fitness.wp.pl/20206,trening-hict-zasady-cwiczenia-i-zalety

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >