TBC, ABT, FAT BURNING itp. – czyli jak się nie zagubić w szerokiej ofercie grupowych zajęć fitness?

Zapisując się do fitness klubu, pierwsze co widzisz to kolorowy grafik, przepełniony różnymi nazwami zajęć. Wśród szerokiej gamy dziwnie i groźnie brzmiących nazw musisz wybrać te, które sprostają Twoim wymaganiom. Jak wybrać odpowiednie ćwiczenia? Wystarczy „rozszyfrować” język fitness klubów.

Najczęściej spotykane w większości klubów są zajęcia TBC. Skrót ten pochodzi od angielskiej nazwy – Total Body Condition – i oznacza pracę nad całym ciałem. Zajęcia zawsze rozpoczynają się 10- lub 15-minutową rozgrzewką, następnie instruktor przechodzi do ćwiczeń wzmacniających na nogi, ręce, brzuch, grzbiet i klatkę piersiową. Podczas ćwiczeń wykorzystywane są hantle, ciężarki na nogi (tzw. zające), gumy, stepy i różnego rodzaju sprzęt dodatkowy. Zajęcia kończą się 5-minutowym rozciąganiem.

Kolejną nazwą wartą przetłumaczenia, której skrót nie mówi zupełnie nic, jest ABT. Nazwa również pochodzi od angielskich słów: Abdominal, Buttocks, Thighs, czyli brzuch, pośladki i uda (niektóre kluby stosują polski skrót BUP). To zajęcia, które także rozpoczynają się prostą 10- lub 15-minutową rozgrzewką. Następnie wykonywane są ćwiczenia wzmacniające i kształtujące na dolne partie ciała. Na koniec treningu – wyciszenie i rozciąganie.

FAT BURNING – czyli, tłumacząc z języka angielskiego,to nic innego jak zajęcia pomagające „spalać tłuszcz”. Jeśli nie interesują Cię ćwiczenia wzmacniające, ta forma ruchu będzie dla Ciebie odpowiednia. Są to bowiem zajęcia aerobowe, podczas których instruktor uczy prostej choreografii tanecznej. Dzięki temu, że tempo podczas zajęć jest umiarkowane, spalasz tłuszcz, a przy okazji tańca – świetnie się bawisz!

Bardzo często spotykam się z pytaniem „Czy zajęcia Pilates to te z dużymi piłkami?”. Przyznaję – nazwa może być myląca (może kojarzyć się z piłką), ale PILATES to zupełnie inna forma ćwiczeń niż FITBALL, czyli trening z owymi piłkami! Zajęcia PILATES mają na celu wzmocnienie i uelastycznienie ciała. Są to spokojne ćwiczenia wykonywane przy relaksacyjnej, wolnej muzyce, podczas których poprawisz ruchomość w stawach oraz wzmocnisz mięśnie posturalne ciała. FITBALL natomiast to ćwiczenia wzmacniające, podczas których wykorzystywana jest duża, gumowa piłka. Podczas treningu popracujesz nad siłą mięśni, równowagą oraz koordynacją, odciążając przy tym kręgosłup.

To tylko kilka przykładów zajęć, najczęściej występujących w różnych klubach fitness w całej Polsce. Jeśli nadal masz problem z „rozszyfrowaniem” tych z oferty Twojego klubu, poproś o wyjaśnienie nazw w recepcji, tam na pewno pomogą Ci wybrać odpowiednie ćwiczenia.

Moja rada :-) – postaraj się chociaż raz pójść na wszystkie zajęcia oferowane w Twoim klubie (oczywiście, nie na wszystkie jednego dnia!). Dzięki temu przekonasz się, które najlepiej nadają się dla Ciebie.

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: abt, fitness, sport