Często, obserwując tysiące osób uprawiających sport, wydaje nam się, że mają oni ogromne samozaparcie i mocną silną wolę, a wymówki od ćwiczeń czy odstępstwa od diety w ogóle ich nie dotyczą.
Jest jednak inaczej. Każdy, nawet największy fan siłowni i zdrowego odżywiania, nie raz musi walczyć ze swoimi słabościami i wymówkami. Dotyczą one bowiem nie tylko osób, które dopiero planują zacząć ćwiczyć, ale i tych, które z powodu braku efektów treningowych nie mają ochoty kontynuować przygody ze sportem. Zazwyczaj jako wytłumaczenie zaniechania ćwiczeń podajemy natłok obowiązków zawodowych, kłopoty ze zdrowiem lub niesprzyjające warunki pogodowe. Czy Tobie któraś z podanych wymówek brzmi znajomo?
Brak czasu
Jest to najczęstszy powód rezygnacji z aktywności fizycznej, choć nikt nie wymaga, abyśmy ćwiczyli każdego dnia i przeznaczali na sport kilka godzin. Wystarczy wybrać krótszy trening i poświęcić na niego zaledwie 20 minut trzy razy w tygodniu, aby zaobserwować rezultaty (poprawę samopoczucia, energię do działania i zgrabniejszą sylwetkę). Warto zapamiętać, że treningi podnoszą wydajność, a to znaczy, że organizm będzie szybciej pracował. Jeżeli nie mamy czasu, aby chodzić na siłownię, powinniśmy spróbować ćwiczyć w domu.
Brak treningu w dni robocze warto zrekompensować czynnym wypoczynkiem w weekend – porannym joggingiem lub rodzinną grą w siatkówkę. Najlepiej wpisać ćwiczenia do kalendarza jako jedno z zadań do zrealizowania.
Jedynie uprawianie wybranych dyscyplin sportowych wymaga dużych nakładów finansowych. Jeżeli nie planujemy zajmować się sportem w sposób profesjonalny, możemy korzystać z bezpłatnych boisk i sprzętu do ćwiczeń udostępnianych przez lokalne ośrodki sportowe. Dobrym rozwiązaniem są też odkryte siłownie.
Można więc trenować, nie przeznaczając na ten cel ani złotówki. Jogging i jazda na rowerze (oprócz wysiłku fizycznego) nie wiążą nas z żadnymi kosztami.
Zmęczenie
Receptą na zmęczenie psychiczne wywołane pracą umysłową jest… wysiłek fizyczny. Podczas ćwiczeń w organizmie wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Mimo zmęczenia spowodowanego treningiem po jego zakończeniu, zawsze mamy więcej pokładów energii i nie występują problemy z zasypianiem. Ponadto, jak potwierdzają badania naukowców, warto ćwiczyć nawet wtedy, gdy jesteśmy przeziębieni – niezbyt intensywna aktywność fizyczna sprawi, że poczujemy się lepiej.
Brak zadowalających efektów ćwiczeń
Zazwyczaj brak efektów treningu oznacza, że nie uprawialiśmy sportu systematycznie lub nie wykonywaliśmy ćwiczeń prawidłowo. Jeżeli jesteśmy aktywni regularnie i należycie wykonujemy wszystkie sekwencje, a mimo to efekty się nie pojawiają, powinniśmy rozważyć zmianę zestawu ćwiczeń. Po upływie około 2 miesięcy organizm przyzwyczaja się do określonej formy wysiłku, a my jesteśmy znudzeni treningiem. Wówczas mechanicznie realizujemy monotonny plan treningowy, nie przywiązując wagi do sposobu jego wykonania.
Źródło: fitness.wp.pl
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >