Lato to świetny czas na bieganie boso

Spokojnie! Nie mówię tu o bieganiu po asfalcie i leśnych ścieżkach, a po świeżo skoszonej trawie lub miękkim piasku na plaży. Wakacje to czas, kiedy najlepiej możemy modyfikować i urozmaicać nasze codzienne treningi. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem, spróbuj pobiegać boso. Będzie to dobre dla twojej techniki biegu oraz niezwykle przyjemne na zmysłów.

Bieganie boso to świetny bodziec do rozwijania prawidłowej techniki biegu. Podczas takiego biegu, stopa niemal sama ustawia się do prawidłowego odbicia z przedniej części stopy - śródstopia (a nie od pięty), co jest jak najwłaściwszym i najzdrowszym ustawieniem dla efektywnego biegania. Poza tym, podczas biegu np. po piasku, mięśnie pracują trochę inaczej, i przyczyniają się do wzmocnienia stawu skokowego.

Biegając na plaży warto zwrócić uwagę na miejsce po którym biegamy. Pierwsza linia brzegowa, gdzie fale co jakiś czas omywają piasek, to najprzyjemniejsze miejsce do biegania. Należy jednak pamiętać, że podłoże jest tam zazwyczaj nieco nachylone w kierunku morza, przez co podczas biegu jedną nogę stawiamy niżej, a drugą wyżej. Warto więc biegać równe odcinki w jedną i drugą stronę. Z kolei na sypkim piasku w głębi plaży, trening będzie o wiele cięższy. Podczas treningu w takich warunkach, ćwiczymy czucie głębokie oraz równowagę, dzięki czemu wzmacniamy mięśnie stabilizujące ciało.

Oczywiście z bieganiem boso nie można przesadzać. Nie jest ono wskazane podczas biegów na dłuższą metę. Można to raczej traktować jako fajne rozbieganie czy odpoczynek, a nie główny trening, bowiem regularne bieganie bez butów po nieodpowiedniej nawierzchni może nam zaszkodzić oraz spowodować otarcia czy inne urazy.

Jeżeli więc spędzasz wakacje na plaży lub jesteś na działce (gdzie dokładnie znasz teren i wiesz że dookoła nie ma rozrzuconego szkła itp.) - pobiegaj boso. Lecz jeśli spędzasz lato w mieście, a dookoła masz jedynie beton i asfalt, lepiej zainwestuj w dobre, lekkie obuwie, które zapewni ci komfort biegania i zabezpieczy przed otarciami i innymi urazami.

5 rad dla biegających na bosaka

1. Nigdy nie biegaj po asfalcie i sztucznych nawierzchniach
2. Sprawdź teren po którym zamierzasz biegać
3. Patrz uważnie pod nogi
4. Jeżeli poczujesz dyskomfort - wróć do butów
5. Dokładnie obejrzyj stopy po biegu

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >