Step aerobik

Step aerobik to zajęcia choreograficzne z wykorzystaniem platformy, którą podnosi się lub obniża – w zależności od stopnia wytrenowania ćwiczących. Ćwiczenia polegają na wchodzeniu i schodzeniu ze stepu w różnych konfiguracjach. Trening ze stepem świetnie zastępuje codzienne kardio. Z użyciem stepu można wykonać ponad 200 różnych ćwiczeń !

 

Skąd wziął się step?

Prekursorką step aerobiku jest Gin Miller, która na początku lat 90. wprowadziła step do zajęć grupowych. Gin w wyniku niefortunnego wypadku uszkodziła sobie staw kolanowy. Rehabilitant, który zajmował się jej przypadkiem, zalecił wchodzenie i schodzenie po schodach, w celu wzmocnienia mięśni nóg. Jako że Gin nie miała w domu wielu schodów, zaczęła wchodzić na… skrzynkę od mleka. Zwykłe wchodzenie było nudne, dlatego Gin postanowiła do ćwiczeń dodać muzykę. Ta forma treningu okazała się być bardzo przyjemna. Trenerka postanowiła wprowadzić zajęcia ze stepem do fitness klubu, w którym pracowała. Uczestnicy zajęć bardzo entuzjastycznie przyjęli ten pomysł i z chęcią przychodzili na zrewolucjonizowany przez Gin aerobik. Najgorszą przeszkodą w prowadzeniu zajęć był sam step. Był on wtedy drewniany, ciężki i trudno było go przenieść z miejsca na miejsce. Wtedy na pomoc przyszła firma Reebok, która wyprodukowała plastikową platformę z możliwością regulowania wysokości. Gin wraz z firmą Reebok wydała płytę instruktażową z ćwiczeniami na stepie i rozpoczęła tournée po Ameryce, ucząc tego, jak najlepiej wykorzystać step i jak poprawnie wykonywać kroki.

 Wybierz pakiet dietetyczny dla siebie

Jak ćwiczyć?

Dziś ćwiczenia za stepem obecne są w każdym fitness klubie. Step służy jako przyrząd zarówno do ćwiczeń kardio, jak i ćwiczeń wzmacniających. Wysokość stepu można zmienić przez dodanie specjalnych platform. Dzięki temu każdy step można dostosować do indywidualnych potrzeb, poziomu zaawansowania i wzrostu. Podczas zajęć bardzo ważna jest technika wykonywanych kroków. Na pierwszych zajęciach należy z dużą starannością naśladować ruchy instruktora. Aby poprawnie ułożyć ciało, trzeba obserwować się w lustrze i ciągle korygować swoje błędy.

Co dają ćwiczenia ze stepem?

Step aerobik jest najintensywniejszą formą aerobiku. Oblicza się, że podczas zajęć można spalić nawet ponad 500 kalorii. Zależy to od kilku czynników: czasu ćwiczeń, intensywności, wysokości stepu czy ruchów dodatkowych, tj. ruchy ramion, podskoki. Przede wszystkim step wzmacnia dolne partie mięśni. Idealnie kształtuje pośladki, uda i łydki. Ćwiczenia zwiększają wytrzymałość organizmu, poprawiają koordynację ruchową oraz redukują tkankę tłuszczową. Oprócz wymienionych korzyści, ćwiczenia ze stepem przy muzyce, to po prostu doskonała zabawa. Jak każdy rodzaj aktywności fizycznej, poprawiają nastrój i wspomagają pracę umysłu.

Technika

Aby wynieść jak najwięcej korzyści z zajęć ze stepem, musisz pamiętać o podstawowych zasadach:

  • Zanim zaczniesz, wyprostuj plecy i napnij mięśni brzucha – pamiętaj aby podczas ćwiczeń nie pochylać się do przodu
  • Wchodząc na step stawiaj całą stopę
  • Schodząc, odstaw stopę od stepu w odległości nie większej niż długość jednej stopy
  • Nie ćwicz na palcach – zawsze stawiaj całą stopę zarówno na stepie i na podłodze
  • Możesz wskakiwać na step, ale nigdy z niego nie zeskakuj!
  • Podczas ćwiczeń równomiernie obciążaj prawą i lewą stronę
  • Ruchy ramion dodaj dopiero wtedy, gdy opanujesz poprawną technikę poruszania na stepie
  • Pamiętaj o wygodnym obuwiu 

Przeciwwskazania

Ćwiczenia na stepie nie są zalecane przy kłopotach z kolanami, stawami oraz kręgosłupem, ponieważ w trakcie ćwiczeń dochodzi do przeciążeń kostek, kolan oraz bioder.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >