Jak zacząć biegać?

Bieganie jest w ostatnich czasach bardzo popularne. Jest to jedna z najlepszych metod na rozpoczęcie aktywnego trybu życia, bowiem wymaga od nas jedynie dobrych chęci i odrobiny wolnego czasu. Biegać można wszędzie i o każdej porze, dlatego teraz podpowiem wam co zrobić, aby zacząć biegać i co najważniejsze, wytrwać w tym przez wiele tygodni.

Obiektywnie określ swoje możliwości

To, że twoja sąsiadka codziennie wychodzi biegać przez godzinę, wcale nie oznacza, że ty również musisz zacząć od tak intensywnego treningu. Wszystko zależy od twoich możliwości. Jeśli błędnie je oszacujesz, istnieje ryzyko, że szybko się zniechęcisz, ponieważ zastosujesz zbyt intensywny trening. Jeżeli do tej pory byłeś mało aktywny ( lub w ogóle) przed podjęciem decyzji o bieganiu powinieneś skontaktować się z lekarzem. Gdy nie będzie żadnych przeciwwskazań możesz zacząć ćwiczyć. Na początek najlepiej biegać 2 - 3 razy w tygodniu. Przerwy między treningami nie powinny być dłuższe niż 3- 4 dni. Nie warto też biegać przez 3 dni z rzędu, a później przez resztę tygodnia odpoczywać - taka forma niestety się nie sprawdzi.

Zacznij od marszu

Na początku najlepiej zacząć od łączenia marszu z truchtem (tzw. marszobieg), trwającego mniej więcej 15- 20 minut. Polega to na przeplataniu ze sobą truchtu i biegu czyli np. przez minutę truchtasz, następnie 2 minuty maszerujesz. Z czasem należy skracać czas marszu a wydłużać trucht aż w końcu dojdzie się do płynnego, nieprzerwanego truchtu trwającego ciągiem około 15 - 20 minut. Gdy osiągniesz ten poziom, dopiero możesz myśleć o wydłużaniu swoich treningów. Takie podejście sprawi, że z czasem polubisz bieganie i będzie dawało ci ono wiele satysfakcji.

Z góry określ dni w których wykonasz trening

Jeżeli nie zaplanujesz tego na początku tygodnia, istnieje ryzyko, że przez nawał innych obowiązków będziesz odkładać trening na jutro...i na jutro i tak dalej. Najlepiej jeśli z góry określisz sobie, że choć by się waliło i paliło idziesz na trening np. w poniedziałek, środę i piątek. Jeżeli swoje postanowienie zapiszesz na kartce i powiesisz na lodówce, z pewnością je zrealizujesz. Pamiętaj, że aby trening stał się nawykiem, potrzebujesz około 3 tygodni. Możesz więc taki plan rozpisać sobie nie tylko na jeden tydzień ale na przykład na cały miesiąc. To dopiero będzie wyzwanie!

Zainwestuj w dobre obuwie

Bieganie jest jednym z "tańszych" sportów. Aby biegać nie musisz kupować drogiego karnetu na siłownię i innych treningowych gadżetów. Warto jednak dla swojego komfortu i zdrowia zainwestować w dobre, biegowe obuwie. Najlepiej by było dopasować buty do sposobu stawiania stopy (w wielu sklepach sportowych można wykonać badanie, które pomoże dobrać buty pod tym kontem) oraz do terenu, po którym będziesz biegać - inne buty do biegania po lesie, inne po mieście. Jeżeli jednak jesteś dopiero na początku swojej biegowej drogi, warto przynajmniej mieć buty wygodne, miękkie, przeznaczone specjalnie dla biegaczy.

Pilnuj techniki

Nie wystarczy po prostu ruszyć przed siebie i biec. Aby bieganie w przyszłości przynosiło ci przyjemność, musisz nauczyć się biegać poprawnie technicznie. Uchroni cię to przed kontuzjami i urazami. Warto pamiętać, że podczas biegania trzymamy głowę i plecy prosto, a stopę stawiamy na śródstopiu.

PAMIĘTAJ!
ABY TRENING STAŁ SIĘ TWOIM NAWYKIEM, POTRZEBUJESZ OKOŁO 3 TYGODNI. WARTO WYTRWAĆ I PRZEKONAĆ SIĘ CZY TO NAPRAWDĘ DZIAŁA!!!

POWODZENIA!

 

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >