Niestety, niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, gdzie właściwie zlokalizowane są mięśnie Kegla oraz jak i dlaczego warto je ćwiczyć. To, że trzeba traktować je jak każdy inny mięsień w naszym ciele, nie ulega wątpliwości. Są one bowiem odpowiedzialne przede wszystkim za nietrzymanie moczu (nie tylko wśród kobiet, które rodziły) oraz za jakość życia seksualnego. Jak więc ćwiczyć mięśnie Kegla, aby nasza praca przyniosła wymierne rezultaty?
Jak wyczuć mięśnie Kegla?
Do zlokalizowania położenia mięśni Kegla istnieje jeden niezawodny sposób – podczas oddawania moczu, zatrzymaj jego strumień. Udało się? Jeśli tak, oznacza to, że właśnie zadziałałaś siłą mięśni dna miednicy. Proste, prawda?
Funkcja mięśni dna miednicy
Mięśnie Kegla stanowią wsparcie dla podtrzymania organów wewnętrznych na właściwym miejscu. Tworzą system zwieraczy, służący kontrolowaniu czynności fizjologicznych. Zdarza się jednak, że tracą swoją formę z różnych powodów, np. porodu, sportów siłowych, hormonów, ciężkiej pracy fizycznej czy otyłości.
Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia na mięśnie Kegla?
Przede wszystkim dla poprawy jakości życia. Często już młode kobiety skarżą się na problem nietrzymania moczu podczas kichnięcia czy wysiłku fizycznego. Aby tego uniknąć, należy ćwiczyć codziennie. Nie są to trudne ćwiczenia i można je wykonywać praktycznie wszędzie, więc wymówka braku czasu nie wchodzi tu w grę.
O mięśnie dna miednicy powinni zadbać również mężczyźni. Dobrze wyćwiczone mięśnie partnera pomogą kontrolować wytrysk, a dobrze wyćwiczone mięśnie partnerki sprawią, że obydwoje będziecie czerpać większą radość z seksu.
Jak ćwiczyć?
Aby ćwiczyć, nie potrzebujesz karnetu na siłownię czy odpowiedniego stroju. Trening wydaje się więc łatwy – ale tylko z pozoru. Łatwy staje się dopiero, gdy dobrze zlokalizujemy mięśnie i nauczymy się nad nimi panować. Często kobiety zamiast mięśni Kegla napinają np. pośladki, co jest poważnym błędem i nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Najlepiej zacząć w leżeniu na plecach z nogami ugiętymi w kolanach i stopami ułożonymi płasko na podłodze. Aby napiąć właściwe mięśnie, wyobraź sobie, że łapiesz coś wargami sromowymi i „podciągasz do środka”. Bardzo ważne jest bowiem nie tylko samo napinanie owych mięśni, lecz także „podciąganie” ich ku górze. Gdy uda ci się to zrobić – utrzymaj tę pozycję, jak najdłużej możesz. Jeżeli uda ci się opanować ten ruch w leżeniu, możesz spróbować zrobić to samo w staniu. Gdy już się tego nauczysz, ćwiczenia na mięśnie Kegla będziesz mogła wykonywać wszędzie: w pracy, na spacerze, podczas mycia zębów, zmywania czy gotowania. Ważne, aby powtarzać te czynności regularnie kilka razy dziennie.
Ćwiczenia należy wykonywać z pustym pęcherzem!
Kobiety planujące ciążę powinny mieć na uwadze sprawność mięśni Kegla z jeszcze jednego powodu. Mocne i wyćwiczone ułatwiają poród i powrót do formy po nim.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >