Cadrio - słowo, które poda bardzo często, ale nierzadko bywa też niezbyt dobrze rozumiane. Co zatem kryje się za treningiem cardio i jak powinniśmy go wykonywać?
Trening cardio to trening wytrzymałościowy poprawiający kondycję oraz spalający nadmierną tkankę tłuszczową. Prawidłowo wykonany przyczynia się do poprawy wydolności płuc, a także ulepsza pracę serca. Może być on wykonywany niemal przez wszystkich niezależnie od wieku, a odmian treningu cardio są tysiące. Możemy go wykonać maszerując z kijami nordic walking, biegając, pływając, jeżdżąc na rowerze, rolkach czy nartach itp.
Trening ten składa się z umiarkowanych ćwiczeń, które wykonywane regularnie przyczyniają się do ogólnej poprawy stanu zdrowia.
Cardio jest świetnym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów. Jednak gdy naszym celem jest również wymodelowanie sylwetki, warto go uzupełnić ćwiczeniami siłowymi. Te dwa rodzaje ćwiczeń świetnie się uzupełniają i pozwalają na uzyskanie doskonałych rezultatów. Co więcej, ćwiczenia siłowe poprawiają przemianę materii, dzięki czemu nawet po treningu tkanka tłuszczowa jest spalana.
Reguły treningu cardio
Spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń wynika z zapotrzebowania tkanek na tlen. Im trening jest bardziej intensywny, tym organizm potrzebuje większej ilości tlenu. W momencie, gdy organizm nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na tlen, włącza proces beztlenowy. Należy zdawać sobie sprawę, że tkanka tłuszczowa może być spalana wyłącznie przy pomocy tlenu, dlatego nie każdy zestaw treningowy przynosi oczekiwane rezultaty. Trening cardio został tak opracowany, by przynosić optymalne efekty. Nastawiony jest on na długotrwały wysiłek i umożliwia spalanie tkanki tłuszczowej w środowisku tlenowym.
Trening tlenowy (bo tak też nie raz nazywany jest trening cardio) opiera się na umiarkowanym wysiłku, umożliwiającym utrzymywanie akcji serca na stałym, lecz niezbyt wysokim poziomie. Gdy trenujemy, nasze tętno powinno oscylować w granicach 70% tętna maksymalnego (Tmax=220-wiek). Na przykład maksymalne tętno dla osoby 25-letniej powinno wynosić około 195 uderzeń serca w ciągu minuty. Tak więc osoba taka podczas treningu powinna utrzymywać akcję serca na poziomie około 120 uderzeń na minutę. Aby kontrolować pracę serca w trakcie ćwiczeń, należy dysponować pulsometrem lub trenować na sprzęcie do ćwiczeń, który to umożliwia.
Aby trening cardio był skuteczny, musi być wykonywany systematycznie. Powinno trenować się co drugi dzień, a ćwiczenia powinny trwać co najmniej pół godziny. Wraz z upływem czasu i poprawą wydolności organizmu, należy wydłużyć czas ćwiczeń.
Zalety treningu tlenowego
Systematyczne ćwiczenia zmniejszają ilość zalegającego cholesterolu w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu o wiele mniejsze jest ryzyko wystąpienia groźnych schorzeń, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Skuteczność treningu cardio została potwierdzona wieloma badaniami na całym świecie.
Trening tlenowy poprawia regenerację organizmu, a tym samym odmładza go. Z rozpoczęciem treningów nie warto czekać do czasu, aż poczujemy się źle. Dobrze jest zacząć, gdy w młodym wieku, gdy jest się pełnym energii. Pozwala to na zachowanie bardzo dobrej formy, mimo upływu lat.
Jak trenować?
Trening cardio nie wymaga posiadania drogiego i skomplikowanego sprzętu do ćwiczeń. Trenować można zarówno na siłowni, jak i na świeżym powietrzu, a nawet w domu. Najważniejsze, by ćwiczenia były systematyczne i prawidłowo wykonywane.Aby jednak przyniosły wymarzone efekty, muszą być połączone z odpowiednią dietą.
Źródło: http://fitness.wp.pl/18707,na-czym-polega-trening-cardio
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >