Dużo ćwiczysz, mało jesz, a kilogramy stoją w miejscu? Brak efektów diety i treningów przyprawia cię o ból głowy? Być może za bardzo ograniczasz spożycie kalorii i za dużo ćwiczysz, co powoduje odwrotny skutek-spowolnienie metabolizmu. Dlaczego tak się dzieje i jak na nowo go rozkręcić?
Zaburzony metabolizm najczęściej jest efektem zbyt dużego ograniczenia ilości spożywanych kalorii w połączeniu z nadmierną aktywnością fizyczną. Mogło by się wydawać, że skoro spożywasz np. 1500 kcal i spędzasz mnóstwo godzin w siłowni, twoja waga powinna spadać. Czemu więc dzieje się inaczej? Oczywiście aby schudnąć, potrzebujesz deficytu kalorycznego, lecz nie nazbyt dużego. Gdy przesadzisz, organizm wpada na wolniejsze obroty i przechodzi w stan czuwania oraz powolnego uwalniania nadprogramowego tłuszczyku. By chudnąć - musisz jeść! Ważne jednak, co i jak dużo jesz, bowiem gdy nie dostarczasz odpowiedniej ilości kalorii, hormony regulujące metabolizm, zaczynają go spowalniać. Skutkuje to gorszym spalaniem tłuszczu, ale również rozpoczęciem rozbijania tkanki mięśniowej, by móc wykorzystać ją w formie energii. To właśnie w największym stopniu wpływa na spowolnienie przemiany materii, gdyż mięśnie to najaktywniejsza metabolicznie tkanka w naszym ciele.
Jeśli przy tak dużym deficycie kalorycznym dodatkowo zbyt intensywnie ćwiczysz, organizm szybko przystosowuje się do nowych warunków i uczy się zużywać znacznie mniej kalorii podczas wykonywania takiej samej pracy. Jeśli zazwyczaj biegasz godzinami na bieżni teraz musisz ćwiczyć więcej, aby zużyć tyle samo kalorii. Prawda, że to bez sensu?
Jak więc sprawić, żeby metabolizm powrócił na właściwy tor lub nawet zwiększył swoje obroty?
Przede wszystkim nie ograniczaj nadmiernie ilości spożywanych kalorii. Poza tym, jeśli twoją ulubioną i jedyną formą treningu jest kardio, pora zmodyfikować trening i wprowadzić do niego trochę ćwiczeń siłowych oraz interwałów. Sam trening oczywiście nic nie da, jeśli nie połączysz go z odpowiednią dietą. Zadbaj o to, aby jeść zdrowo, a jeśli jesteś właśnie na diecie typu 1000 kcal, powoli i stopniowo dodawaj kalorie do swojej diety (po max 50 kcal w różnych posiłkach). Gdy zwiększysz ilość kalorii, hormony regulujące metabolizm zaczną go przyspieszać. Ilość hormonu tarczycy zwiększy się, a ilość leptyny osiągnie poziom, który nie będzie sygnalizował głodówki i mięśnie zostaną nienaruszone. Nie martw się, jeśli na trochę twoja masa wzrośnie. To normalne, ale z czasem znowu zaczniesz spalać, i to ze zdwojoną mocą :)
Musisz uzbroić się w cierpliwość. Zaburzona przemiana materii, to zazwyczaj skutek wielu naprzemiennych okresów głodzenia się i przejadania. Pamiętaj, że "diety cud " zazwyczaj wypłukują z ciebie jedynie wodę, a jeśli chcesz trwale i skutecznie pozbyć się tłuszczu, musisz konsekwentnie dążyć do celu, ćwiczyć i jeść rozsądnie.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >