Czy można odchudzić tylko jedną partię ciała?

Odchudzanie, rzeźbienie i modelowanie ciała to główne powody, dla których zaczynamy ćwiczyć. Oczywiście jest grupa osób, która powie, że ćwiczy dla zdrowia (brawo!), ale zdecydowanie więcej osób chce poprawić coś w swojej sylwetce.

Przychodząc do siłowni czy fitness klubu, mamy w głowie wizję siebie i swoich efektów po kilkumiesięcznym, regularnym treningu. Przychodząc określamy sobie cel, np. wyrzeźbić brzuch, wysmuklić uda itp. Często bywa tak, że jesteśmy niezadowoleni tylko z jednej części naszego ciała i wtedy prosimy trenera aby ułożył nam trening tak, aby schudnąć z brzucha, a resztę zostawić bez zmian. Tu pojawia się problem, bowiem po treningach zmieni się całe nasze ciało, a nie tylko jedna jego część.

Często podchodzą do mnie panie i pytają, jak odchudzić brzuch bo, tylko on im przeszkadza. Nie chcą wykonywać ćwiczeń z hantalmi, boją się nadmiernej muskulatury rąk lub nie chcą robić przysiadów, ponieważ "kiedyś dużo robiły i rozbudowały im się uda".

W takich przypadkach, bardzo ciężko jest przekonać klientkę do tego, że aby zrzucić brzuszek, po pierwsze należy przyjrzeć się diecie,  a po drugie ćwiczyć wszechstronnie każdą partię ciała, a płaski brzuch będzie "efektem ubocznym" tych ćwiczeń.

Jeżeli chodzi o kwestię nadmiernej rozbudowy mięśni, to uwierzcie mi, że nie da się wyrzeźbić muskularnej sylwetki, ćwicząc z hantelkami do 2kg i wykonując przysiady bez dodatkowego obciążenia. Mięśnie owszem, zarysują lekko swój kształt, ale z pewnością nie rozrosną nam się do niebotycznych rozmiarów. Co innego, jeśli będziemy ćwiczyć na ciężarach w siłowni. Wtedy, odpowiednio dobrany, progresywny trening, rzeczywiście przyczyni się do rozbudowania tkanki mięśniowej.

Wracając do głównego pytania "czy można odchudzić się z jednej partii ciała" - odpowiedź brzmi, NIE. Chcąc pozbyć się np. brzuszka, musimy wykonywać zarówno trening kardio, jak i wzmacnianie, co przyczyni się do utraty tkanki tłuszczowej z całego ciała równomiernie, a nie jedynie z określonej przez nas części. Złośliwość natury też tu nie pomaga, bo właśnie ze znienawidzonego przez nas miejsca, tkanki tłuszczowej ubywa najwolniej.

Warto więc uzbroić się w cierpliwość, ćwiczyć i dbać o dobrą dietę, a nasze ciało odwdzięczy nam się nie tylko zdrowiem, ale i piękną sylwetką.

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >