Bieganie dla początkujących

Za oknem wiosna, przyroda budzi się do życia. I w tobie też coś ożywa. Wstajesz rano z większą chęcią do działania, masz nowe plany i pomysły. Tylko skąd wziąć siłę na ich realizację? Proponuję zacząć biegać. Nic nie daje takiego poczucia wolności i niezależności jak bieg przed siebie bez żadnych ograniczeń. Taki wysiłek doda ci skrzydeł i sprawi, że będziesz mieć więcej siły na korzystanie ze zbliżającego się lata!

Nie wiesz, jak zacząć? Przede wszystkim określ swój cel!

Przed podjęciem treningu zadaj sobie jedno bardzo ważne pytanie: „Dlaczego w ogóle chcę biegać?”. Tak wiele jak osób biegających jest też motywacji i celów. Jedni biegają, by pozbyć się zbędnych kilogramów, inni, by walczyć z cellulitem, kolejni w ten sposób rozładowują napięcie, a jeszcze inni trenują do maratonu. Nieważne, jaki masz cel – ważne, by dążyć do jego realizacji.

Pierwszy trening

Jeśli od jakiegoś czasu twoją największą aktywnością ruchową jest wsiadanie do samochodu i wysiadanie z niego, zanim rozpoczniesz trening biegowy, musisz przygotować ciało do wysiłku. Ważne, by mięśnie i stawy przypomniały sobie, jak pracować podczas ruchu, a nie wiecznego siedzenia.

Po 10-minutowej rozgrzewce rozpocznij trening biegowy. Na początek marszobiegi, czyli marsz przeplatany z truchtem, np. 5 minut marszu, 1–2 minuty truchtu. Z czasem, podczas kolejnych treningów, skracaj czas marszu, a wydłużaj truchtu. Dopiero gdy uda ci się przez  20–30 minut biec bez przerwy, możesz pokusić się o bardziej zaawansowany plan treningowy. Na zakończenie treningu rozciągnij się, nie zapominając o karku, dole pleców, biodrach, przodzie i tyle ud oraz łydkach.

Jak biegać?

Technika biegu jest niezwykle istotna. Mogłoby się wydawać, że każdy umie biegać. Owszem, jest tak, lecz nie każdy biega poprawnie. Zła technika biegu może wywołać urazy, więc na pierwszych treningach lepiej skupić się na właściwej postawie – później wejdzie ci to już w krew. Przede wszystkim: 1. Podczas biegu patrz przed siebie, spoglądając tylko na podłoże w odległości około 3–6 metrów przed sobą. 2. Ląduj na śródstopiu, czyli przedniej i środkowej części stopy, a nie na palcach. 3. Stopę stawiaj prosto, nie na boki. 4. Ręce, ugięte w łokciach, trzymaj blisko tułowia, tak by dłonie poruszały się na wysokości  talii. 5. Nie zaciskaj pięści, dłonie powinny być luźne. 6. Stawiaj dość krótkie i szybkie kroki. 7. Nie podskakuj. Staraj się biegać tak, by głowa znajdowała się cały czas na tym samym poziomie. 8. Oddychaj zarówno nosem, jak i ustami, by dostarczyć organizmowi jak najwięcej tlenu. 9. Biegaj takim tempem, by mówienie pełnymi zdaniami nie było problemem.

Uwaga!

Przed podjęciem treningów biegowych skonsultuj się z lekarzem, fizjoterapeutą lub trenerem. Pomogą określić twój poziom sprawności i podpowiedzą, jak często ćwiczyć, by uniknąć przetrenowania lub kontuzji, co może zniechęcić do dalszego biegania.

Źródło: „Bieganie” Shape, 1/2014, s. 20–24, 26–29.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >