Aktywność kobiet w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Każda przyszła mama chce jak najlepiej dla swojego dziecka oraz swojego ciała. Jeśli chcesz łagodnie przejść okres ciąży oraz szybko wrócić do formy po porodzie, nie rezygnuj z ćwiczeń. Bądź aktywna i ciesz się zdrowiem oraz dobrym humorem przez cały czas.

Będąc w ciąży nie powinnaś rezygnować z uprawiania aktywności fizycznej, o ile nie zostało to zalecone przez lekarza. Najlepiej, jeśli ćwiczenia będziesz wykonywać regularnie, czyli codziennie przynajmniej przez 30 minut. Forma ćwiczeń powinna być dopasowana do kondycji oraz możliwości każdej przyszłej mamy. Czasem mogą być to jedynie 30-minutowe spacery, innym razem zajęcia fitness dla kobiet w ciąży lub odciążające kręgosłup zajęcia w wodzie.

Jeśli przed ciążą nie byłaś aktywna, nie powinnaś teraz porywać się na wszystkie ćwiczenia, ponieważ nie jest to odpowiedni czas do bicia sportowych rekordów. Zacznij od spokojnych spacerów, Nordic Walking, rozciągania lub pływania. Bardziej intensywne sporty zostaw sobie na czas po urodzeniu dziecka.

Dzięki regularnym ćwiczeniom podczas ciąży, przygotowujesz swoje ciało do następnego ważnego i niezwykle męczącego etapu, czyli porodu. Systematyczne ćwiczenia poprawią Twoją wytrzymałość i znacznie ułatwią poród, trwający nie raz wiele godzin. Poza tym ćwiczenia w ciąży świetnie wpływają na trawienie, dzięki czemu unikniesz nieprzyjemnych zaparć. Regularny ruch powoduje zwiększoną częstość skurczów serca płodu, zwiększony przepływ krwi, co skutkuje lepszym dotlenieniem maluszka.

Pamiętaj, że prawidłowy przyrost wagi podczas ciąży to 12,5 kg (w przypadku osób otyłych powinno to być około 6 kg). Częstym błędem popełnianym przez młode mamy jest założenie, że w ciąży jada się podwójnie. Nic bardziej mylnego! W pierwszym trymestrze Twoje zapotrzebowanie energetyczne nie wzrasta zupełnie. Inaczej jest w późniejszym czasie, ponieważ zapotrzebowanie energetyczne owszem wzrasta, ale jedynie o 300 kcal (jeśli jesteś i byłaś osobą aktywną, może wzrosnąć o kolejne 200 kcal), w żadnym wypadku nie o połowę. Zatem nadmierne objadanie się w czasie ciąży wpływa niekorzystnie na płód oraz na przyszłą mamę.

Zalecane ćwiczenia podczas ciąży:

- stretching

- pływanie

- trening na piłce

- spacery zwykłe oraz Nordic Walking

- ćwiczenia grupowe typu „ Aktywna ciąża”

Unikaj!!!

- podskoków

- ćwiczeń w leżeniu na brzuchu

- gwałtownych ruchów

- intensywnych treningów

- ćwiczeń na mięsień prosty brzucha

Pamiętaj!!! Przed podjęciem jakichkolwiek ćwiczeń skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >