Aktywność fizyczna w Polsce

Moda na sport i aktywny styl życia zagościła u nas już na dobre. Widać to na każdym kroku. Polacy coraz częściej biegają, pływają, jeżdżą na rowerze czy trenują w klubach fitness,a to cieszy najbardziej.

Jakość życia staje się coraz bardziej cenioną wartością. Większość osób zdaje już sobie sprawę, że dobra forma fizyczna, odpowiednie odżywianie i duża dawka snu oraz regeneracja przyczynią się do lepszego funkcjonowania i dłuższego cieszenia się zdrowiem i sprawnością. Dodatkowo w wielu krajach Europy trent ten staje się standardem opieki zdrowotnej. Niedawno pojawiła się informacja, że we Francji lekarze będą przepisywać swoim pacjentom sport na receptę! Koszt zajęć sportowych czy karnetów będzie zwracać tamtejsza Kasa Chorych. Działania te będą realizowane ze względu na zbawienny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie oraz dlatego, że zwrot kosztów będzie dla państwa niższy niż leczenie chorób spowodowanych brakiem ruchu.

W Polsce jest dobrze

Prawie jedna trzecia polaków deklaruje, że regularnie uprawia sport przynajmniej trzy razy w tygodniu. Badania "Aktywność sportowa Polaków" przeprowadził TNS i wynika z nich, że najbardziej lubimy jazdę na rowerze. Do tej formy aktywności przyznało się 53 proc. ankietowanych. Na kolejnych miejscach uplasowały się bieganie - 33% oraz pływanie 29%.

Możemy też wyróżnić inne formy aktywności u różnych grup wiekowych. Wśród ludzi młodych najpopularniejsze są sporty grupowe, osoby po 30 roku życia wybierają siłownię, fitness oraz sporty rodzinne (np. jazdę na rowerze), a osoby starsze po 60 roku życia, głównie preferują spacery, nordic walking oraz gimnastykę, czyli to co pomaga utrzymać sprawność i poprawia samopoczucie.

Możemy również wyróżnić inne formy aktywności ruchowej wśród mieszkańców dużych miast oraz wsi. Ci drudzy najczęściej wybierają gry zespołowe oraz rower, natomiast mieszkańcy większych aglomeracji dzięki temu, że mają dostęp do infrastruktury, często stawiają na pływanie, siłownię i fitness.

Takie wyniki badań cieszą. Jeśli będziemy sprawni i będzie zależało nam na naszym zdrowiu oraz zadbamy o siebie, będziemy szczęśliwsi, a wśród szczęśliwych ludzi żyje się lepiej. Dlatego bądźmy aktywni i cieszmy się życiem!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >